aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Otwarcie w handlu rolnym z Unią

8 stycznia 2003

1 kwietnia ma wejść w życie nowe porozumienie o wzajemnym otwarciu w handlu rolnym. Komisja Europejska poinformowała wczoraj (07.01.03), że powinno to zwiększyć obroty między Polską a Unią Europejską o około 170 mln euro.

Protokół w sprawie porozumienia o wzajemnej liberalizacji (podwójnym zysku) został podpisany 23 grudnia w Brukseli, ale z powodu przerwy świątecznej opublikowano go dopiero teraz. Franz Fischler komisarz ds. rolnictwa oświadczył, że Umowa z Polską umacnia istniejące dwustronne uzgodnienia handlowe między stronami i przewiduje dodatkowy handel bezcłowy wartości około 170 mln euro.

Polska zyska dzięki porozumieniu szerszy dostęp do unijnego rynku żywego bydła (jesteśmy znaczącym dostawcą cieląt), produktów mleczarskich, wiśni, kiszonych i konserwowych ogórków oraz korniszonów. Unia przyznała nam nowe koncesje w imporcie przetworów mięsnych i ziemniaczanych. Polska z kolei otworzyła się w handlu ryżem oraz przyznała Unii preferencyjne kontyngenty w imporcie wina (potanieją dobre wina zachodnioeuropejskie), słodu do produkcji piwa oraz ogórków, a także nieograniczony dostęp do polskiego rynku kalafiorów, brokuł i brukselki w sezonie trwającym od stycznia do maja. Obie strony całkowicie otworzyły się w handlu baraniną. 

Polskie Ministerstwo Rolnictwa podkreśla w komunikacie w sprawie podpisania protokołu, że w wyniku trwających rok negocjacji Polska uzyskała całkowicie wolny dostęp do rynków UE dla polskiego eksportu (zniesienie ceł bez ograniczeń kwotowych) takich produktów, jak większość przetworów drobiowych, przetwory wołowe, przetwory z dziczyzny, miód czy gryka. Podobnie Unia zniesie wszelkie bariery w imporcie polskich produktów ogrodniczych i ich przetworów, takich jak przetwory z ziemniaków, buraki sałatkowe, kapusta czerwona i kapusta kwaszona, bakłażany, szpinak, selery, cebula mrożona, ogórki konserwowe, groszek konserwowy, pomidory, także suszone, oraz warzywa konserwowe. Na długiej liście są także wiśnie mrożone i przetworzone, dżemy, jabłka, gruszki, morele i śliwki przetworzone; przeciery z wiśni, truskawek, malin, jabłek i śliwek, sok pomidorowy oraz żywiec, mięso baranie i kozie, substytuty kawy i trufli.

Dodatkowe preferencje dla Polski w postaci powiększenia kontyngentów bezcłowych lub obniżenia stawki celnej do 0% w ramach kontyngentów obejmują mleko w proszku (powiększenie kontyngentu bezcłowego o 2,3 tys. ton), masło (powiększenie kontyngentu o 1380 ton), sery (powiększenie kontyngentu o 2070 ton), dwie pozycje przetworów drobiowych (dodatkowy kontyngent bezcłowy 1000 t), żywe bydło i trzodę chlewną, jaja, ziemniaki sadzeniaki, jabłka, skrobię ziemniaczaną (obniżenie stawki celnej do 0% w ramach istniejących kontyngentów). Ponadto UE przyznała Polsce kontyngent bezcłowy na szyszki chmielowe w wysokości 1000 ton.

Polska całkowicie zliberalizowała dostęp do rynku dla importu z UE towarów rolnych nie produkowanych w kraju lub traktowanych jako niewrażliwe, takich jak ryż i mąka ryżowa, pszenica durum, winogrona, szparagi, karczochy, bakłażany, nektarynki, brzoskwinie, morele i gruszki suszone, orzeszki ziemne, migdały i inne orzechy prażone, oliwki, żywiec i mięso baranie oraz kozie.

Zostaną też ustanowione kontyngenty bezcłowe w imporcie z UE win, goździków (od 1 stycznia do 30 października)., truskawek świeżych (od 1 stycznia do 31 maja), ogórków świeżych (od 1 października do 30 kwietnia), słodu, przy jednoczesnej eliminacji przez UE subsydiów w eksporcie do Polski słodu i wina.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę