Pewne zmiany

19 czerwca 2002

Rada Ministrów znowelizowała rozporządzenie w sprawie szczegółowych kierunków działania Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz sposobów ich realizacji.

Zmiana dotychczasowego rozporządzenia polega na powierzeniu Agencji zadania pilotażowego wprowadzenia w województwach: warmińsko-mazurskim i podkarpackim nowego systemu identyfikacji i rejestracji zwierząt. Od 1 stycznia 2002 r. zwierzęta, w tym bydło hodowane na fermach, będzie podlegać oznakowaniu i zaopatrzeniu w dokumenty identyfikacyjne (tzw. paszporty zwierząt). Oznakowanie będzie polegać na zakładaniu kolczyków z numerem identyfikacyjnym zwierzęcia lub na wytatuowaniu numeru identyfikacyjnego zwierzęcia ustalonego przez Agencję. Agencja będzie prowadzała rejestr zwierząt oznakowanych, a posiadacz zwierząt będzie zobowiązany do prowadzenia, wydanej przez Agencję, księgi rejestracji dla poszczególnych gatunków zwierząt.

Znakowanie zwierząt jest szczególnie ważne do zapewnienia bezpieczeństwa zoologicznego kraju, zwłaszcza w związku z zagrożeniami pryszczycą i BSE. Doświadczenia z pilotażu w dwóch województwach ułatwią sprawne oznakowanie bydła w całym kraju. Przewidziana na ten cel w planie finansowym Agencji kwota 3,3 mln zł na 2001 r. umożliwi oznakowanie ok. 300 tys. sztuk bydła i wydrukowanie ponad 150 tys. ksiąg rejestracji zwierząt (po jednej dla każdego gospodarstwa).

Rozporządzenie wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę