Pieniądze dla samorządów po akcesji do UE

29 kwietnia 2003

Po akcesji Polski z Unią Europejską do samorządów wpłynie ponad 14,6 mld zł w latach 2004-2006. Łączne wydatki samorządów i UE na realizację projektów objętych wsparciem wyniosą 20,5 mld zł – podał Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową.

”Za każdą wyłożoną złotówkę samorządy otrzymają dwa i pół złotego w postaci dofinansowania ze środków pomocowych” – czytamy w raporcie Finansowe Skutki Przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, przygotowanym przez ekspertów z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

Żeby otrzymać pieniądze z Unii, samorządy powinny wygospodarować łącznie prawie 5,9 mld zł. Same wydatki na współfinasowanie projektów pochłoną ok. 4,6 mld zł, a koszty przygotowania projektów są szacowane średnio na 1,2 mld zł.

Według ekspertów Instytutu, w pierwszym roku po akcesji samorządy otrzymają niewiele ponad 500 mln zł wsparcia z funduszy strukturalnych i z Funduszu Spójności.

Obecnie budżet wszystkich samorządów sięga kwoty rzędu 80 mld zł rocznie, więc z tej perspektywy 500 mln zł nie jest to zbyt dużo, ale kwota ta zwiększa się w kolejnych latach – powiedział PAP ekspert z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową Maciej Grabowski.

Pomoc przedakcesyjna w ramach programów m.in. PHARE, SAPAPRD oraz ISPA dla samorządów w pierwszym roku naszego członkostwa wyniesie 2,8 mld zł. Będzie to okres zawierania pierwszych kontraktów, przygotowania projektów, uruchamiania inwestycji.

Eksperci Instytutu szacują, że znaczące zwiększenie zakresu wsparcia środkami unijnymi dla samorządów nastąpi w 2005 roku.

Transfery z Unii Europejskiej wyniosą wtedy prawie 6 mld zł, z czego 2,5 mld zł wpłynie z tytułu pomocy przedakcesyjnej. Pozostałą kwotę będzie stanowić refundacja inwestycji zakontraktowanych i rozpoczętych w 2004 roku oraz kontynuowanych w 2005 roku – czytamy w raporcie przygotowanym przez Instytut.

Z funduszy strukturalnych oraz Funduszu Spójności samorządy mogą liczyć średnio na 3,5 mld zł wsparcia w drugim roku członkostwa, a rok później na kwotę około 3,7 mld zł z tego tytułu.

Łącznie, w ciągu trzech pierwszych lat członkostwa, do budżetów jednostek samorządów trafi ponad 7,7 mld zł środków z tytułu pomocy poakcesyjnej oraz 6,9 mld zł z tytułu pomocy przedakcesyjnej.

Napływ tych środków spowoduje, że dochody samorządów zwiększą się o 5,4 proc. w porównaniu z prognozą opartą tylko na dochodach krajowych.

Pieniądze z pomocy mają być przeznaczone głównie na inwestycje oraz zwiększenie kwalifikacji zawodowych mieszkańców.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę