GUS_230920_750x100_stat

Pieniądze na komputery

3 września 2003

Jedenastoosobowa grupa młodzieży z Psar (gmina Trzebinia), działająca przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Trzebini, otrzymała dotację unijną w wysokości 4,8 tys. euro na realizację projektu pod hasłem "Informatyzacja młodzieży wiejskiej na progu wejścia Polski do Unii Europejskiej". Dzięki przyznanym środkom, w Wiejskim Domu Kultury w Psarach uruchomione zostanie Centrum Informatyczne.

Już w marcu tego roku nieformalna grupa młodzieży z Psar złożyła wniosek o przyznanie funduszy unijnych w ramach programu "Młodzież", który jest jednym z 3 programów UE w dziedzinie kultury. Pomysł stworzenia Centrum Informatycznego w WDK zrodził się jednak dużo wcześniej. Niestety, z powodów ekonomicznych nie został zrealizowany.

Sytuacja zmieniła się, gdy pani Agnieszka Bartosik z MGOKSiR przekazała kierownikom Wiejskich Domów Kultury informację o programie "Młodzież". Po jej otrzymaniu młodzi ludzie z Psar stworzyli 11-osobową grupę, zrzeszającą młodzież w wieku od 16 do 25 lat i rozpoczęli cykl spotkań roboczych, których celem było przygotowanie wniosku o pozyskanie funduszy unijnych. Pracownicy MGOKSiR-u pełnili na tym etapie funkcje doradcy, gdyż młodzież, która na co dzień jest uczestnikiem oferty kulturalnej WDK, doskonale wiedziała, co chce stworzyć w swoim środowisku i jak to wykorzystać, by móc rozwijać swoje zainteresowania, podnosić kwalifikacje, a także ułatwić mieszkańcom sołectwa i okolic dostęp do komputera i Internetu. Tak powstał pomysł utworzenia w WDK w Psarach Centrum Informatycznego - wyjaśnia Anna Jaworska, specjalista ds. europejskich w MGOKSiR.

Z pomocą pracowników ośrodka zebrano także informacje o kosztach całego przedsięwzięcia oraz przygotowano jego budżet. W czerwcu do Trzebini nadeszła informacja o przyznaniu środków unijnych z Psar na wniosek pt. "Informatyzacja młodzieży wiejskiej na progu wejścia Polski do Unii Europejskiej". Łączny koszt projektu opiewa na prawie 7 tys. euro, a przyznana dotacja wynosi 68,7 proc. Pieniądze te zostaną przeznaczone na zakup komputerów, oprogramowania i materiałów szkoleniowych oraz podręczników.

W ramach projektu młodzież chce utworzyć Centrum Informatyczne w WDK w Psarach. Da to młodym ludziom oraz innym mieszkańcom możliwość skorzystania z komputera i internetu, co jest bardzo ważne, gdyż dzisiaj nie wszyscy, szczególnie na wsi, mają do nich dostęp. Ponadto stworzy to możliwość poszerzenia wiedzy na temat programów komputerowych, zdobycia nowych umiejętności i kwalifikacji przez uczestników, przybliży mieszkańcom informacje o UE oraz pozwoli zapoznać młodzież z programami unijnymi przeznaczonymi właśnie dla nich. Projekt jest realizowany od połowy lipca, zaś zakończy się w połowie stycznia 2004 roku. Liderem grupy młodzieży jest mieszkaniec Psar - 16-letni Paweł Florczyk. Na pochwałę zasługują jednak wszyscy członkowie grupy, którzy poświęcili całe wakacje na realizację projektu - dodaje Anna Jaworska, która z ramienia MGOKSiR czuwa nad pracami grupy.

Po dwóch miesiącach prac remont pomieszczeń centrum został prawie zakończony. Prace remontowe wykonała sama młodzież z Psar, a niezbędne artykuły malarskie udało się pozyskać od sponsorów. Dzięki hojności sponsora udało się także wykonać cyklinowanie i malowanie podłogi oraz pozyskać część środków niezbędnych do wykonania przyłącza internetowego do budynku WDK.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę