Pociąg do matury

19 maja 2004

Do liceów jest ponad 1.700 chętnych, a tylko 950 miejsc. Czy to oznacza, że reszta uczniów będzie musiała się uczyć w liceach profilowanych czy technikach? – pyta rozżalona matka maturzysty.

W naszym mieście będzie 1.600 absolwentów gimnazjów. Podań o przyjęcie do szkół ponadgimnazjalnych wpłynęło ponad 3.100.
- Przyznam, że nikt się nie spodziewał aż tak dużego zainteresowania naszymi szkołami wśród uczniów spoza miasta – mówi zastępca naczelnika wydziału infrastruktury społecznej Bogusława Plaskowska. – W ubiegłym roku było znacznie mniej chętnych. Być może spowodował to elektroniczny nabór i możliwość wysyłania podań pocztą.

Pani naczelnik podkreśla jednak, że rekrutacja dopiero się zaczęła. Prawdziwy jej obraz będziemy mieli później, kiedy to do systemu zostaną wprowadzone oceny ze świadectwa ukończenia szkoły i wyniki egzaminu gimnazjalnego.

- Nie można wykluczyć sytuacji, że podania do liceów złożyli uczniowie ze słabymi ocenami i wynikami egzaminu – wyjaśnia B. Plaskowska. – Jeśli zabraknie miejsc w ogólniakach dla młodzieży zdolnej, pani prezydent podejmie decyzję o utworzeniu dodatkowych oddziałów.

Liczba kandydatów na jedno miejsce jest różna w różnych szkołach, a nawet klasach. Mniejsze zainteresowanie wykazuje młodzież liceami profilowanymi, technikami i zasadniczymi szkołami zawodowymi.

- Uczniowie mogą jeszcze, ale tylko raz i do 24 czerwca, zmienić swój wybór – podkreśla B. Plaskowska.

Wszystkich miejsc w zielonogórskich szkołach jest tyle, że jeśli tworzyć by klasy 30-osobowe, dla nikogo nie zabraknie miejsca. Jeśli oddziały miałyby być 28-osobowe, może zabraknąć miejsc dla 300 uczniów. Wtedy rozwiązaniem będą dodatkowe oddziały.

Rodzice twierdzą, że miejsc w ogólniakach powinno być tyle, ilu chętnych. By dać wszystkim jednakowe szanse.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę