BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

Podlaskie gminy protestują przeciwko zbyt małym środkom unijnym

22 lipca 2004

Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego (ZGW WP) zaniepokojony jest zbyt niską kwotą - 70 mln zł - jaka została przydzielona samorządom w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Gminy zdecydowały się złożyć protest w tej sprawie m.in. do premiera.

Jak powiedział w środę przewodniczący ZGW WP Mirosław Lech, gminy na wcześniejsze apele polskich władz o wykorzystanie dużych środków finansowych z UE na inwestycje infrastrukturalne, złożyły projekty na kwotę 116 mln zł, tymczasem przyznano im zaledwie 70 mln zł.

To jest wielka kpina ze sloganów wyrównywania szans między +starą+ a +nową+ Unią. Samorządy udowodniły, że są przygotowane do konsumpcji przeznaczonych nam funduszy, których jak się okazało nie ma - powiedział Lech.

Województwo podlaskie ma otrzymać na lata 2004-2006 kwotę 70 mln złotych na projekty infrastrukturalne. Na 2004 rok przeznaczono tylko 16 mln. Wiele wniosków, na które zabrakło pieniędzy w ramach SAPARD-u, jeszcze nie wpłynęło do ZPORR. Gminy muszą je zmienić pod względem dokumentacyjnym.

Nasze potrzeby zostaną zrealizowane tak naprawdę w zaledwie dziesięciu procentach, to skandal - powiedział Lech.

Wójtowie podlaskich gmin mają nadzieję, że sytuacja może się zmienić. Dlatego podczas X Forum Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego, które odbyło się w Suwałkach postanowili, że w czwartek związek wyśle oficjalne protesty do Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego, premiera, a także ministrów gospodarki i finansów.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę