Polscy producenci gotowi

8 marca 2004

1 maja znikną cła antydumpingowe, które przez lata uniemożliwiały sprzedaż do krajów "15" polskich palet, sznurka do snopowiązałek, wyrobów stalowych, nawozów i innych hitów eksportowych. Otworem stają także rynki Czech, Węgier, Słowacji i innych państw przystępujących do Wspólnoty. Setki polskich firm jest już gotowych do odzyskania utraconych klientów.


Z nowych możliwości pierwsi skorzystają producenci palet. Właśnie wygasa karne cło na ich sprzedaż do krajów "15". Przedłużenie restrykcji wymagałoby rozpoczęcia przez Brukselę skomplikowanej procedury. To zaś nie ma sensu, bo cła antydumpingowe mogą obowiązywać tylko do 1 maja. Między krajami członkowskimi są zakazane, bo Komisja Europejska dba, aby w całej Unii obowiązywały identyczne reguły konkurencji.

Przed wprowadzeniem 5 lat temu karnych opłat, produkcją i eksportem tzw. europalet zajmowało się blisko 120 firm zatrudniając ponad 5 tysięcy osób. Po wprowadzeniu restrykcji produkcja na eksport zasadniczo zmalała. Nasz kraj, mimo wszystko, utrzymał trzecią, po Niemcach i Włochach, pozycję w dostawach europalet na rynek unijny. Dlatego Ministerstwo Gospodarki spodziewa się, że w krótkim czasie odbudujemy i przekroczymy dawny poziom eksportu do Unii. Za 2 - 3 lata może osiągnąć 200 - 300 milionów euro rocznie (w 2003 roku - 120 mln euro).

W 1999 roku 30 czołowych producentów utworzyło Narodowy Komitet, będący częścią EPAL- Europejskiej Organizacji Producentów Europalet. Uzyskał on prawo do używaniu znaku niemieckiej kolei. - Akcesja jest dla nas szansą, gdyż od kilku lat inwestowaliśmy w swoje firmy po to, by działać zgodnie z unijnymi standardami, takimi jakich wymaga EPAL - zapewnia Roman Malicki, prezes Narodowego Komitetu. Osłabienie złotego dodatkowo poprawiło konkurencyjność polskiej oferty.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę