"Polska będzie jednym z najbardziej wpływowych krajów w UE"

16 listopada 2004

Premier Marek Belka ocenia, że Polska w najbliższych latach będzie jednym z kilku krajów najbardziej wpływowych w Unii Europejskiej.

Podczas wykładu inaugurującego kolejny rok Akademii Dyplomatycznej Marek Belka powiedział, że pozycja polityczna i decyzyjna Polski we Wspólnocie będzie większa, niż na to wskazuje nasz potencjał ludnościowy i gospodarczy. Znajdziemy się - jak to określił premier - "w twardym jądrze decyzyjnym Unii".

Marek Belka uważa, że nie jest możliwe efektywne poszerzenie Wspólnoty Europejskiej o kraje bałkańskie i Turcję przy konflikcie ze Stanami Zjednoczonymi. Premier zapowiedział dalsze wysiłki polskiej dyplomacji na rzecz przezwyciężania tych konfliktów. Zwrócił uwagę, że po przyjęciu Turcji do Unii, będziemy sąsiadować z Iranem, Irakiem i Syrią. W tej sytuacji "pozostawanie w klinczu ze Stanami Zjednoczonymi byłoby nie tyle krótkowzrocznością a ile głupotą" ocenił premier.

Marek Belka za jedno z najważniejszych działań Polski na forum Unii uważa większe zainteresowanie Wspólnoty naszymi Wschodnimi sąsiadami, tak, by "polityka Unii wobec Ukrainy i Białorusi nie była resztówką po polityce wobec Rosji". W opinii premiera, dziś polityka wschodnia Wspólnoty przypomina "wyścig stolic europejskich do uszu prezydenta Putina".


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę