Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Polska gotowa do cięć?

28 czerwca 2005

Polska jest gotowa do cięć w unijnych wydatkach na rolnictwo - pisze w najnowszym wydaniu tygodnik "European Voice", powołując się na rozmowę z ministrem spraw zagranicznych Adamem Danielem Rotfeldem.

Polska mogłaby być otwarta na żądania Wielkiej Brytanii i Szwecji, by zredukować unijne wydatki na rolnictwo, pod warunkiem, że te propozycje zostaną bardziej sprecyzowane – pisze "European Voice", powołując się na wypowiedź ministra Rotfelda, udzieloną tygodnikowi w środę w Brukseli.

Muszę poznać, co mają na myśli. Mówiono mi, że te propozycje nie skrzywdzą takich krajów jak Polska – zastrzegł Rotfeld. Dodał, że nie wie, w jakim zakresie jest to jedynie próba "zneutralizowania" Polski, poprzez uspokajanie, że propozycja jest zaadresowana do innych krajów.

Rotfeld powiedział też, że dla Polski od funduszy rolnych ważniejsze jest utrzymanie funduszy strukturalnych dla biednych regionów.

Zdaniem Rotfeld, "polskie rolnictwo już jest konkurencyjne, ale by stało się jeszcze bardziej konkurencyjne w stosunku do brytyjskiego, francuskiego czy duńskiego rolnictwa, istnieje potrzeba pomocy nie w formie bezpośredniego finansowania rolników, ale całej infrastruktury... Myślę o drogach i autostradach".

Ponadto - pisze tygodnik - Rotfeld "odrzucił ideę, że Polska mogłaby wybrać którąś ze stron w bitwie o kierunek rozwoju UE".

Rotfeld powiedział, ze nigdy jego intencją jako ministra nie było budowanie europejskiej polityki w opozycji do USA..., z Niemcami i Francją przeciwko komuś lub z Wielka Brytania przeciwko Francji i Niemcom. Naszą intencją była próba znalezienia czegoś wspólnego. Wydaje mi się, że to jedyna odpowiedzialna polityka dla takiego kraju jak Polska – powiedział Rotfeld.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę