Adama_AgilTrinity_15.08.2020

Polska w UE to nowe możliwości dla producentów opakowań

4 lutego 2005

Wstąpienie Polski do UE tworzy nowe możliwości rozwoju dla producentów opakowań żywności. Unijne standardy spowodują, iż ilość opakowanej żywności trafiającej na rynek będzie rosła - napisano na stronach "Food Production Daily", publikacji europejskich producentów żywności.

Według publikacji "Euromonitor", na którą powołuje się "Food Production Daily", wartość segmentu pakowanej żywności w Polsce w najbliższych pięciu latach wzrośnie o 14 proc., ponieważ "wymogi członkostwa Polski w UE zmuszają polskich producentów żywności do dużych inwestycji w modernizację procesów produkcji i poprawę jakości".

W tym samym czasie rynek gotowych posiłków wzrośnie o 49 proc. Przyczyni się do tego rozpowszechnienie mikrofalówek. Obecnie takie urządzenie posiada co czwarta rodzina w Polsce.

Główne obszary wzrostu, to - według internetowej publikacji - batoniki złożone ze zdrowych składników bez czekolady, gotowe posiłki wymagające tylko podgrzania i dania z makaronem, które zalewa się wrzątkiem.

Dobre perspektywy ma też przed sobą produkcja plastykowych foremek, które nie topnieją pod wpływem gorąca w mikrofalówce lub piekarniku. To samo spostrzeżenie ma zastosowanie do foremek wykładanych cynkową folią, zwykle używaną przy pakowaniu tzw. suchego dania, często z udziałem makaronu wymagającego tylko zalania wrzątkiem.

Zużycie obu rodzajów opakowań wzrosło w Polsce o 140 proc. w latach 1998-2002 i będzie rosło nadal - ocenia "Food Production Daily".

67 proc. rynku opakowań w Polsce stanowią tzw. opakowania elastyczne, zwłaszcza plastykowe. Sytuacja ta utrzyma się w związku z dobrą perspektywą wzrostu popytu na batoniki o wysokich wartościach odżywczych.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę