Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Polski handel obwoźny w Niemczech bez przeszkód

19 lipca 2004

Polscy rolnicy mogą bez przeszkód prowadzić handel obwoźny na terenie Niemiec. Marek Jastrzębski z Wydziału Ekonomiczno - Handlowego polskiej ambasady w Berlinie powiedział Polskiemu Radiu, że właśnie ustalono z niemieckimi władzami ostatnie szczegóły.

Członkostwo naszego kraju w Unii Europejskiej nakłada na stronę niemiecką obowiązek dopuszczenia polskich producentów na własny rynek. Oznacza to, że polski rolnik nie potrzebuje specjalnych zezwoleń, aby móc sprzedawać wyprodukowane przez siebie towary na miejscowych bazarach czy targowiskach. Marek Jastrzębski, zajmujący się w polskiej ambasadzie problematyką rolną, zwraca jednak uwagę, że polski rolnik musi odprowadzić podatek obrotowy do właściwego urzędu finansowego.

Dla naszych rodaków jest nim urząd skarbowy w Oranienburgu, mieście położonym na północ od Berlina. Jedyny wymóg stawiany sprzedającym polskie płody rolne, to udowodnienie przed kontrolerami, że dana osoba jest rolnikiem. Dlatego też z władzami krajów związkowych Brandenburgii i Berlina uzgodniono, że rolnik z Polski powinien mieć przy sobie przetłumaczone na język niemiecki zaświadczenie ze swej gminy lub innego kompetentnego urzędu, że prowadzi działalność rolniczą. Wówczas może bez przeszkód sprzedawać swoje produkty na niemieckich bazarach.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę