aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Pomidory z genem

12 stycznia 2005

Zagraniczne pomidory, które teraz możemy dostać w łódzkich hipermarketach są niezdrowe - apelują fachowcy. Nie mają smaku i zapachu, są nienaturalnie twarde, często psują się i pleśnieją - pisze Express Ilustrowany.

Żeby się dobrze przechowywały i wytrzymały długą podróż mają wszczepiany gen twardości. Poza tym ich dojrzewanie jest stymulowane etylenem. W taki sam sposób pobudza się do dojrzewania również banany" - ostrzega profesor Józef Robak, specjalista ds. warzyw z Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach.

"Do tego dochodzi stosowanie oprysków. W efekcie hipermarketowe pomidory są tak twarde jak piłeczki pingpongowe i nie mają nic wspólnego z popularnymi ostatnio uprawami ekologicznymi" - mówi Rybak. "Zdrowe pomidory powinny być nawożone gnojówką, a za granicą nikt jej nie stosuje" - dodaje Anna Pawłowska-Jarosik, ogrodniczka, instruktorka Polskiego Związku Działkowców. "Tam używa się zasilania metodą kropelkową. W szklarniach zainstalowana jest aparatura, z której rurkami spływa powoli środek chemiczny. W efekcie pomidory są nafaszerowane chemią" - ostrzega.

Jak podaje dziennik, dr Janusz Morawski z łódzkiego pogotowia podkreśla, że co prawda pomidorami nie możemy się zatruć, ale... "W przypadku sporadycznej konsumpcji nic nam nie grodzi, dopiero długotrwałe spożycie w dużych ilościach może spowodować zmiany w metabolizmie" - wyjaśnia.

"Czy zatem zrezygnować z jedzenia pomidorów?" - zastanawia się "Express Ilustrowany". "Najlepiej kupować warzywa polskie, z pewnych źródeł" - radzi profesor Robak. "Problem jednak w tym, że te nasze ciężko dostać, gdyż rolnikom nie opłaca się ich uprawiać. Jeśli już są, to droższe i klienci wybierają tańsze, hipermarketowe" - podkreśla gazeta.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę