AGRO-PARK TARGI LUBLIN
EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 750

Pomoc strukturalna dla samorządów

30 maja 2003

Ponad połowa pomocy strukturalnej UE będzie wykorzystywana przez samorządy terytorialne – powiedziała w czwartek, 29 maja  wiceminister gospodarki, pracy i polityki społecznej Krystyna Gurbiel podczas seminarium "Traktat Akcesyjny a samorząd terytorialny w Polsce".

To może być kwota nawet większa niż 5 mld euro –  powiedziała PAP Gurbiel. Możemy się spodziewać ponad 11 mld euro wkładu z różnych środków strukturalnych. Z tego aktywne samorządy mogą otrzymać ponad 50 proc. –  doprecyzowała.  Jednak tylko dobre projekty samorządowe będą dofinansowywane, dlatego ważne jest zaangażowanie samych samorządów –  podkreśliła.

Rząd przygotowuje program szkoleń dla samorządowców; w drugiej połowie roku rozpocznie się cykl szkoleń, który obejmie po dwie osoby z każdej gminy, w jaki praktyczny sposób korzystać z pieniędzy pomocowych. Wkrótce także zostanie rozpowszechniony podręcznik pokazujący, jak praktycznie korzystać z pomocy strukturalnej –  zaznaczyła Gurbiel.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Krzysztof Janik poinformował, że do komisji wspólnej rządu i samorządu terytorialnego został już przesłany nowy projekt ustawy o finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego. Wyraził nadzieję, że jeszcze w tym roku ustawa zostanie uchwalona przez parlament.

10 czerwca rząd będzie analizował program naprawy finansów RP. Już w czerwcu projekt ustawy o finansowaniu samorządów trafi do komisji sejmowych, przed jesienną przerwą powinno odbyć się pierwsze czytanie projektu, a drugie – w październiku – uważa Janik. (Obecna ustawa obowiązuje do końca roku)

Projekt ustawy o finansowaniu samorządów przewiduje, że samorządy będą miały 41 proc. udziałów w budżecie państwa – powiedział Janik. – Podobnie wygląda udział samorządu w budżetach państw europejskich, np. w Niemczech i we Francji – mówił.

Z przesłaniem do uczestników seminarium wystąpił także prezydent Aleksander Kwaśniewski. Jego przemówienie było transmitowane na telebimach.

Konferencja ma nowatorski charakter; jest organizowana z wykorzystaniem technologii wideokonferencyjnej oraz transmisji internetowej. Uczestnicy obradują równocześnie w sześciu miastach: Warszawie, Olsztynie, Poznaniu, Krakowie, Lublinie i Katowicach.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę