Pomoc żywnościowa dla najuboższych

16 marca 2004

Polska jako jedyny z 10 krajów kandydujących do Unii Europejskiej złożyła do Brukseli wniosek o przyznanie jej prawa do skorzystania z programów pomocy żywnościowej dla najuboższych. Jeżeli pozostali kandydaci do 1 maja nie złożą takich wniosków Polsce przypadnie cała przeznaczona na ten cel suma pieniędzy.

W grę wchodzi ponad 40 mln euro. Taką bowiem kwotę przeznaczyła Komisja Europejska dla 10 państw kandydujących do Unii. Ponieważ stosowne dokumenty w Brukseli złożyła na razie tylko Polska jest szansa, że z nikim nie będziemy musieli się dzielić.

Zdaniem kierownictwa Agencji Rynku Rolnego, gdyby Polsce przypadła cała 40milionowa kwota, nie będzie problemów z jej zagospodarowaniem. Choćby dlatego, że doświadczenie w realizacji programów pomocy żywnościowej Agencja zdobyła już w zeszłym roku. W lipcu Rada Ministrów zobowiązała ją do przekazania na cele charytatywne 15 tys. ton półtusz wieprzowych.

Konkretne pomysły na zagospodarowanie unijnych funduszy na programy pomocy żywnościowej zostaną złożone w Brukseli, gdy w parlamencie skończą się prace nad nowelizacją ustawy o Agencji Rynku Rolnego. Wtedy Agencja ustawowo będzie zobowiązana do realizacji programów pomocy żywnościowej - także tych unijnych.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę