aaa_TSW_2023
CTR_2023

Pomogą rolnikom

27 maja 2004

Wciąż niewielu rolników zlożyło wnioski o dopłaty bezpośrednie z Unii Europejskiej. Część gospodarzy nie wie jak je wypisać, inni nie mają zmierzonego pola, wielu obawia się unijnych kontroli. Aby pomóc wojewoda podpisał specjalne porozumienie z Kujawsko-Pomorska Izbą Rolniczą.

Do tej pory na prawie 80 tysięcy gospodarstw, które funkcjonują w regionie, wnioski o unijne dopłaty złożyło niecałe 15 tysięcy rolników. Czasu zostało coraz mniej, bo urzędy będa je przyjmowały tylko do 15 czerwca - później każdy dzień zwłoki, to jeden procent dotacji mniej. Rolnicy mają wiele obaw - zwlekają, bo wiedzą, że muszą modernizować swoje gospodarstwa - boją sie unijnych kontroli, które mogą spytać o płyty gnojowe, dostawców paszy i atesty.

Gospodarze przekonują, że rolnicy chcą dopłat, czekają z wnioskami, bo nie zawsze mają czas je wypełnić. Pomoc rolnikom oferują urzędnicy. To, co do tej pory było realizowane w praktyce, dzisiaj zostało oficjalnie potwierdzone. Wojewoda wspólnie z przedstawicielami inspekcji mu podległych i ośrodków doradztwa rolniczego podpisał umowę z Kujawsko-pomorską izbą rolniczą. Urzednicy mają też pomóc rolnikom w zrozumieniu zmian jakie zachodzą na wsi. Podczas spotkania zaapelowano też do gospodarzy, by nie czekali na ostatnią chwie z wypełnianiem wniosków o dotacje bezpośrednie z Unii.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę