aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ponad 5,3 mln zł z SAPARD-u dla gminy Biskupiec

23 sierpnia 2004

Warmińsko-mazurska gmina Biskupiec uzyskała najwyższe dofinansowanie - ponad 5,3 mln zł - z przedakcesyjnego programu SAPARD wśród samorządów z całej Polski - poinformowała PAP rzecznik prasowy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Iwona Musiał.

W sumie samorządy w ramach działania programu SAPARD "Rozwój i poprawa infrastruktury na obszarach wiejskich" podpisały około 4,4 tys. umów o dofinansowanie inwestycji na blisko 2 mld zł łącznie. - Drogi, wodociągi i kanalizacja to były nasze priorytety - powiedział PAP gminy Biskupiec, wójt Kazimierz Tomaszewski.

Wśród gmin, które podpisały najwięcej umów jest gmina Czarna z województwa podkarpackiego - 6 umów na kwotę dofinansowania ponad 3,4 mln zł, gmina Szczurowa z woj. małopolskiego, która podpisała 6 umów na kwotę 2,2 mln zł i gmina Daleszyce ze Świętokrzyskiego (5 umów na kwotę 4,5 mln zł).

Jak powiedział PAP kierownik referatu inwestycji Urzędu Gminy Czarna Krzysztof Czerwiec, przez ostatnie lata priorytetem gminy był rozwój oświaty. Wybudowano nowe szkoły, sale gimnastyczne. - Po oświacie przyszła kolej na środowisko, na oczyszczalnie ścieków i sieć kanalizacją oraz drogi - podkreślił Czerwiec.

Obecnie gmina Czarna realizuje budowę oczyszczalni ścieków i sieci kanalizacji. - Sieć kanalizacji będziemy oddawać już za miesiąc, a budowa oczyszczalni zakończy się w październiku - zaznaczył Czerwiec.

Najwyższe dofinansowanie na jedną inwestycję, wynoszące ponad 5 mln zł, otrzymał Ekologiczny Związek Gmin Dorzecza Koprzywianki z woj. świętokrzyskiego.

Według zastępcy dyrektora Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich resortu rolnictwa Piotra Łysonia, na działanie to było początkowo przeznaczone nieco ponad 1,1 mld zł. - Zwiększenie środków było odpowiedzią na ogromne zainteresowanie samorządów i bardzo dużą liczbę bardzo dobrze przygotowanych projektów - powiedział.

W sumie samorządy w dwóch turach przyjmowania wniosków (we wrześniu ub. roku i na przełomie grudnia 2003 r. i stycznia tego roku) złożyły 6 tys. 230 wniosków, z czego pozytywnie oceniono ponad 5,5 tys.

Według informacji ARiMR, najwięcej umów podpisano w województwach: wielkopolskim - 500, mazowieckim - 448 oraz w łódzkim - 419; w woj. opolskim - 100, zachodniopomorskim - 134 oraz lubuskim - 135.

Największym zainteresowaniem wśród samorządów cieszyły się projekty związane z infrastrukturą drogową - wpłynęło 2 tys. 25 wniosków, odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków - 1 tys. 247 wniosków, kanalizacją wsi - 969 wniosków. Najmniej gmin starało się o dofinansowanie na gospodarkę odpadami - 25 wniosków i zaopatrzenie w energię - 39 wniosków.

Podpisywanie umów w ramach programu SAPARD zakończyło się 16 sierpnia, gdy oficjalnie został uruchomiony Sektorowy Program Operacyjny Restrukturyzacja i Modernizacja Sektora Żywnościowego oraz Rozwoju Obszarów Wiejskich finansowany z funduszy strukturalnych UE.

Ogółem w ramach programu SAPARD Polska otrzymała 4,3 mld zł, z czego 1,4 mld zł wspiera inwestycje producentów żywności, 625 mln zł inwestycje rolników w gospodarstwach, 1,95 mld zł inwestycje samorządów. 367 mln zł zostało przeznaczone na dofinansowanie projektów związanych z różnicowaniem działalności gospodarczej na obszarach wiejskich, w tym tworzenie nowych miejsc pracy.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę