Ponad połowa rolników z warmińsko-mazurskiego skorzystała ze środków UE

29 kwietnia 2005

Ponad połowa z 80 tys. rolników województwa warmińsko-mazurskiego w pierwszym roku obecności Polski we Unii Europejskiej dostała dotacje z funduszy unijnych - poinformował w czwartek dyrektor regionalnego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Wiesław Kowalski.

W czwartek w Olsztynie odbyła się regionalna konferencja pt. "Polska gospodarka żywnościowa w rok po akcesji do Unii Europejskiej".

"Na ponad 52 tys. warmińsko-mazurskich gospodarstw rolnych uprawnionych do bezpośrednich dopłat obszarowych, ponad 40 tys. otrzymało w 2004 roku dopłaty na łączną sumę 650 mln zł" - powiedział Kowalski.

W opinii uczestników konferencji - profesorów olsztyńskich uczelni, przedstawicieli władz samorządowych i właścicieli firm spożywczych - rolnicy, którzy przed rokiem byli grupą najbardziej sceptycznie nastawioną do UE, teraz całkowicie zmienili stanowisko. Stało się to głównie dzięki temu, że pozyskali największe fundusze ze środków unijnych.

"W wyniku integracji, 1 mln 400 tys. polskich rolników otrzymało ponad 8 mld euro z unijnych dotacji, z czego 114 mln euro trafiło do rolników z Warmii i Mazur" - powiedziała wicewojewoda warmińsko-mazurski Hanna Mikulska-Bojarska.

Do negatywnych aspektów akcesji - oprócz wzrostu cen żywności i umocnienia kursu złotego - uczestnicy konferencji zaliczyli nadmierną biurokratyzację, która odstrasza rolników od korzystania z unijnych środków.

"Najważniejszym zadaniem w regionie rolniczym jest umiejętne wykorzystanie środków wspólnoty przeznaczonych. Dzięki formom pomocy unijnej dochód w bardzo dużych i dużych gospodarstwach rolnych wzrósł o 70 proc., a w średnich i małych o 30 proc." - powiedział prof. Roman Kisiel z wydziału nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę