Posprzątaj przed Unią

1 kwietnia 2004

Porządek w gospodarstwie - to nowy warunek Komisji Europejskiej, który muszą spełnić rolnicy otrzymujący dopłaty bezpośrednie. Jeśli kontrolerzy na podwórku znajdą kupę obornika lub złom, który pozostał z maszyn - rolnik nie otrzyma dopłat.

Wiadomo, że dane we wniosku o dopłaty bezpośrednie muszą się zgadzać ze stanem faktycznym w gospodarstwie, co oznacza, że rolnik nie może wystąpić o dopłatę do 4 ha pszenicy, jeśli obsiał tym zbożem 3,95 ha. W losowo wybranych gospodarstwach sprawdzą to urzędnicy z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wspierani przez studentów rolnictwa i geodezji. Jak twierdzi Andrzej Gross, dyrektor toruńskiego oddziału ARiMR, w jeden dzień dwóch kontrolerów może sprawdzić dwa gospodarstwa.
Ale pracy im przybędzie, ponieważ wczoraj Komisja Europejska wydała nową dyrektywę (83/104 RE) w sprawie warunków otrzymywania dopłat bezpośrednich. - Zgodnie z nowymi przepisami sprawdzany będzie także porządek w gospodarstwie - wyjaśnia Dariusz Mamiński z biura prasowego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. - Komisja Europejska nie zmieniła co prawda okresu przejściowego na zbudowanie w gospodarstwach płyt gnojowych i zbiorników na gnojowicę, który potrwa do końca 2007 roku, jednak otrzymanie dopłat bezpośrednich uzależnione zostało od ogólnego porządku w gospodarstwie.
Jeśli na podwórku będzie bałagan, będą się poniewierały zepsute maszyny, sterty obornika, a przez zagrodę nie będzie można przejść nie wdeptując w kurze odchody, jeśli budynki gospodarskie i inwentarskie będą w rozsypce (wystarczy jedno wybite okno), rolnik nie otrzyma dopłat bezpośrednich.
- Nowe przepisy dla rolników z krajów kandydujących będą obowiązywały od 1 lipca tego roku - mówi Dariusz Mamiński. - Rolników ze "starej" Unii obejmą już od 1 maja.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę