EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Prareferendum europejskie

5 lutego 2003

Na dwa tygodnie przed terminem referendum zostanie przeprowadzone prareferendum europejskie. Sondaż przedreferendalny odbędzie się w Głuchołazach na Opolszczyźnie.

Organizatorem głosowania będzie Ośrodek Badań Wyborczych, który wcześniej organizował prawybory prezydenckie i parlamentarne w Nysie i Bystrzycy Kłodzkiej.

Głuchołazy znajdują się na 4 miejscu w rankingu polskich gmin reprezentatywnych czyli takich, w których wyniki wyborów w skali lokalnej od 90 roku są bardzo zbliżone do wyników ogólnopolskich.

Marcin Palade z Ośrodka Badań Wyborczych zapowiedział, że w Głuchołazach planowane jest głosowanie metodą elektroniczną. Pomoc w zainteresowaniu imprezą gigantów rynku informatycznego, którzy mogą dostarczyć potrzebnego oprogramowania zapowiedział szef poselskiego zespołu ds. społeczeństwa informacyjnego, Tadeusz Jarmuziewicz (PO).

Organizacją prareferendum są zainteresowane także inne gminy Opolszczyzny. OBW prowadzi w tej sprawie rozmowy z władzami Prudnika, decyzja w tej sprawie zapadnie w ciągu najbliższego tygodnia. Organizacji imprezy nie wyklucza także znana z prawyborów prezydenckich i parlamentarnych Nysa, która wciąż zajmuje 1 miejsce w rankingu gmin reprezentatywnych.

Mamy tu pewne tradycje, ja nie chciałbym od nich odejść, ale nie ukrywam, że będę tu oczekiwał jakiejś pomocy ze strony instytucji państwa – mówi burmistrz Nysy Marian Smutkiewicz, którego zdaniem referendum można porównywać do wyborów, a wybory nie są finansowane przez gminy tylko przez skarb państwa. Zdaniem burmistrza obecnie gmina nie jest w stanie w całości sfinansować imprezy.  Marian Smutkiewicz ma rozmawiać w tej sprawie z ministrem ds. referendum europejskiego Lechem Nikolskim.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę