aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Premier u sadowników

3 czerwca 2003

Szanse rozwoju polskiej gminy wiejskiej w Unii Europejskiej – to temat spotkania premiera Leszka Millera z sadownikami i młodzieżą z Obrazowa koło Sandomierza (woj. świętokrzyskie).

Według lokalnych władz, od gospodarujących na urodzajnych glebach lessowych rolników z powiatu sandomierskiego pochodzi najwięcej – w regionie świętokrzyskim – wniosków o dofinansowanie inwestycji z unijnego funduszu SAPARD. Złożyło je już 203 gospodarzy na łączną kwotę 8,5 mln zł. Ponad połowę wniosków przedłożyli sadownicy. 

Sady zajmują w pow. sandomierskim prawie 20 proc. powierzchni niespełna 11 tys. ha użytków rolnych. Z każdego ha zbiera się średnio: 35 ton jabłek, 16 ton moreli, ok. 12 ton wiśni i 20 ton śliwek. Co roku wzrasta areał upraw gruszek, brzoskwiń i nektaryn. Na 660 ha upraw jagodowych dojrzewa w ostatnich latach ok. 1,8 tys. ton porzeczek, agrestu i malin.

Obrazów to jedna z bogatszych gmin w Sandomierskiem. W sezonie zbioru owoców i zabiegów pielęgnacyjnych, w miejscowych sadach brakuje rąk do pracy. Mogą ją podejmować m.in. letnicy z okolicznych gospodarstw agroturystycznych.

W ramach przedreferendalnej kampanii informacyjnej w Świętokrzyskiem, oprócz szefa rządu przebywali: minister kultury  Waldemar Dąbrowski, wiceminister gospodarki Andrzej Szejna, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Tadeusz Matusiak oraz wiceminister rolnictwa Andrzej Chodkowski.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę