aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Premier w Zachodniopomorskiem

12 maja 2003

W towarzystwie sekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej Jacka Piechoty, podsekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Andrzeja Chodkowskiego oraz wojewody zachodniopomorskiego Stanisława Wziątka, premier Leszek Miller wziął w niedzielę (11 maja) udział w spotkaniach o tematyce europejskiej w Zachodniopomorskiem.

Bezpośrednio przed spotkaniem z mieszkańcami Gryfina premier złożył krótką wizytę na przejściu granicznym pomiędzy polskim Gryfinem a niemieckim Mescherin, które służy lokalnej społeczności obu państw w obsłudze ruchu granicznego. Następnie premier udał się na spotkanie z mieszkańcami Gryfina, które w całości poświęcone było kwestiom unijnym oraz zbliżającemu się referendum europejskiemu. 

W swoim wystąpieniu premier zaapelował do mieszkańców o liczny udział w referendum.: – Wszystko już zostało wykonane, negocjacje w Kopenhadze się zakończyły, podpisano Traktat Akcesyjny w Atenach a teraz ostatni akt, akt, który już nie zależy ani od rządu, ani od prezydenta, ani od władz Rzeczypospolitej tylko zależy od Państwa. Skorzystajcie, drodzy Państwo, z tej wielkiej szansy, tej wielkiej możliwości. W naszej trudnej, polskiej historii nie mieliśmy tych szans zbyt wiele a często inni podejmowali za nas decyzje. Dzisiaj to my decydujemy (...)

Premier podkreślił, że podjęcie decyzji na TAK pozwoli wejść Polsce do klubu państw europejskich najlepiej rozwiniętych, najbardziej stabilnych, o największym dorobku. Wejście do Unii pomoże dogonić Polsce te państwa, które w rozwoju są daleko przed Polską. Premier zaznaczył, że dzisiejszy dochód narodowy Polski to zaledwie 42 procent przeciętnego dochodu narodowego w UE, jest to ogromna różnica, którą skrócić można jedynie, kiedy Polska będzie członkiem Unii i w pełni wykorzysta dostępne we Wspólnocie środki.

Następnie premier udał się do siedziby starostwa powiatu, gdzie odbyła się Eurodebata z udziałem mieszkańców i władz powiatu. Podczas żywej i interesującej dyskusji zarówno szef rządu, jak i obecni przedstawiciele władz odpowiadali na liczne pytania zadawane przez mieszkańców.

Premier udał się również do Połczyna Zdroju, gdzie wziął udział w spotkaniach z mieszkańcami miasta. Szef rządu mówił o korzyściach płynących z przystąpienia Polski do Unii oraz zaakcentował konieczność wzięcia jak najliczniejszego udziału w czerwcowym referendum. Premier podkreślił, że byłoby dla Polski niepowetowaną stratą, gdyby nasz kraj nie wszedł do Unii podczas przyszłorocznego rozszerzenia. Kolejna szansa na wejście do Unii, jeżeliby się w ogóle powtórzyła, z pewnością nie byłaby na tak dobrych warunkach jak obecnie wynegocjowane.

Ostatnim punktem wizyty szefa rządu w Zachodniopomorskiem było spotkanie w siedzibie starostwa Połczyn Zdrój z przedstawicielami samorządu, przedsiębiorców oraz rolników. W trakcie spotkania premier wraz z ministrem Piechotą, ministrem Chodkowskim oraz wojewodą Wziątkiem odpowiadali na pytania związane z akcesją oraz obecną sytuacją gospodarczą w tym regionie.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę