aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Prezes ARiMR apeluje do rolników

15 czerwca 2004

Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Wojciech Pomajda zaapelował do rolników o jak najszybsze składanie wniosków o dopłaty obszarowe z Unii Europejskiej.

Dotychczas uczyniło to zaledwie dwie trzecie gospodarstw wiejskich, pozostałe mają czas do 30 czerwca. Wtedy to upływa termin przedłużony przez Komisję Europejską.

Wojciech Pomajda nie zgodził się z opinią niektórych rolników, że winę za niski procent złożonych wniosków ponosi Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Według gościa "Sygnałów Dnia" Pierwszego Programu Polskiego Radia, niektórzy rolnicy "zaspali", nie wierzą, że dostaną pieniądze z Unii, bądź nie chcą pobierać unijnych środków, gdyż w referendum akcesyjnym głosowali przeciwko wejściu do Wspólnoty: "Proponowałbym, byśmy się wspólnie wszyscy obudzili i wzięli do roboty (...) Ton narzekania jest spóźniony i nie na miejscu" - powiedział Prezes ARiMR przypominając, że rolnicze dopłaty bezpośrednie są zwolnione z podatku. Ostrzegł też, że bez pobrania dopłat polscy rolnicy będą mieli trudniej w konkurowaniu z unijnymi farmerami.

"Są jakieś mity krążące wśród rolników. Ktoś może te mity powtarza i stara się odciągać rolników od tego, żeby składali wnioski" - powiedział Wojciech Pomajda.

Na półtora miliona uprawnionych gospodarstw rolnych, po pieniądze z Unii zgłosiło się dotychczas tylko milion sto tysięcy rolników. Rząd ma na dzisiejszym posiedzeniu przyjąć projekt ustawy przesuwający termin zgłaszania wniosków o dwa tygodnie. Zgodziła się na to po negocjacjach Komisja Europejska. Pierwotny termin składania wniosków mija dzisiaj.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę