Projekt Phare zakończony

8 marca 2004
- Mam nadzieję, że fakt zakończenia projektu nie oznacza końca współpracy - stwierdziła podsekretarz stanu Zofia Krzyżanowska na konferencji podsumowującej wyniki bliźniaczej współpracy realizowanej pomiędzy Polską, Francją i Niemcami w ramach projektu Phare.

Celem projektu "Rozwój instytucjonalny na rzecz agro - środowiska i zalesień" było dostosowanie i wsparcie systemu instytucjonalnego w zakresie przygotowania do wdrażanie dwóch programów: programu rolnośrodowiskowego i programu zalesiania gruntów rolnych.

Program rolnośrodowiskowy jest w polskim rolnictwie zjawiskiem nowym. W krajach UE, wraz z programem zalesieniowym, wdrażny jest od 1992 roku. Stanowi kluczowy element środków towarzyszących WPR, co jest potwierdzone m.in. obowiązkiem jego wdrożenia we wszystkich krajach członkowskich.

Działania rolnośrodowiskowe, realizowane w gospodarstwie rolnym, polegają na podporządkowaniu zasad produkcji rolniczej wymogom ochrony środowiska i krajobrazu. Dlatego też istnieje duża potrzeba przygotowania, m.in. służb doradztwa rolniczego, aby mogły one odpowiadać za takie działania jak szkolenia, kampania informacyjna czy przygotowywanie planów rolnośrodowiskowych. Nie mniej ważnym celem programu było włączenie problematyki rolnośrodowiskowej do zakresu usług świadczonych przez pracowników systemu doradztwa rolniczego. Dlatego właśnie szczególnie ważne było dzielenie się doświadczeniami francuskimi i niemieckimi w zakresie planowania działań, ich złożoności, funkcjonowania agencji płatniczych, czy funkcjonowania systemu monitoringu i oceny.

POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę