" "
Agrolok_280518

Promocja produktów rolnych

18 grudnia 2003

Po akcesji polscy przedsiębiorcy będą mogli uczestniczyć w unijnym programie promowania produktów rolnych i żywnościowych poza terytorium UE. Jakie są zasady korzystania tego programu?

Maja Koźmińska, menedżer w zespole ds. UniiEuropejskiej PricewaterhouseCoopers

Unia Europejska zatwierdziła siedem z dziesięciu zgłoszonych programów promowania unijnych produktów rolnych i produktów żywnościowych na rynkach poza Wspólnotą. W ten sposób produkty żywnościowe unijnych producentów będą promowane np. na rynku Stanów Zjednoczonych, Japonii, Australii i Norwegii, a także na rynkach azjatyckich.

Promocja będzie obejmować przede wszystkim: wino, sery, owoce i warzywa, olej z oliwek oraz szynkę. Zakłada się, że koszt promocji wyniesie 5,8 mld euro, z czego Bruksela pokryje 50 proc., resztę będą musiały wydać poszczególne państwa członkowskie. W krajach Piętnastki system wspierania działań promujących unijne produkty działa od 1999 r. Działania reklamowe mają przede wszystkim na celu pokazanie konsumentom spoza UE wysokiej jakości unijnej żywności, bezpieczeństwa, a także wysokiej technologii wytwarzania. Wnioski o finansowe wsparcie promocji produktów mogą składać do Komisji Europejskiej poszczególne państwa członkowskie, występujące w imieniu związków producentów poszczególnych produktów. O wsparcie nie mogą ubiegać się producenci indywidualni. Zadaniem państw jest wybór tych produktów i tych zrzeszeń producentów, których kampania promocyjna byłaby opłacalna. Po akcesji również Polska będzie uczestniczyć w tym programie. Wyznaczono już dwa terminy składania wniosków 15 czerwca i 15 grudnia 2004 r.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę