Rada Ministrów w Luksemburgu – kluczowe decyzje dla rybołówstwa bałtyckiego na rok 2009

1 listopada 2008
W godzinach wieczornych 27 października, Rada Ministrów w Luksemburgu jednogłośnie podjęła decyzje o kluczowym znaczeniu dla rybołówstwa w roku 2009. Sytuację poszczególnych ważnych ekonomicznie gatunków przedstawiamy poniżej:

Dorsz: dzięki poprawiającej się sytuacji biologicznej stada wschodniego, Rada przyjęła zwiększenie limitu połowowego o 15%. Dla Polski oznacza to, po uwzględnieniu zwrotu 30% (2400t) przełowienia z roku 2007, kwotę połowową w wysokości 9391 ton. Podczas obrad Rady, delegacja polska podkreśliła, że w przypadku potwierdzenia się pozytywnej sytuacji biologicznej stada w przyszłym roku, będzie dążyć do osiągnięcia w roku 2010 docelowej śmiertelności połowowej dla tego stada, co może oznaczać wzrost TAC o więcej niż 15%.
Ilość dni połowowych na stadzie zachodnim została zredukowana o 10% - do 160. Komisja Europejska zadeklarowała przy tym gotowość do rozwiązywania ew. problemu zbyt małej ilości w stosunku do dostępnej kwoty. Limit połowowy dla stada zachodniego został obniżony o 15%, a kwota dostępna Polsce wyniesie 1908 ton.

Łosoś: Rada zdecydowała o obniżeniu limitu TAC o 15% - Polsce przypadnie 19471 sztuk łososia. Jednocześnie, Komisja Europejska ze zrozumieniem odniosła się do niezwykle trudnej sytuacji, jaka jest udziałem rybaków łososiowych po wycofaniu pławnic, sugerując wykorzystanie środków Europejskiego Funduszu Rybackiego dla złagodzenia sytuacji społeczno-ekonomicznej tego sektora i znalezienia alternatywnych narzędzi połowowych.

Ryby pelagiczne: proponowana przez Komisję Europejską redukcja limitu TAC dla śledzia zachodniego o 63% była najważniejszym przedmiotem negocjacji w Radzie i głównym punktem spornym. Ostatecznie, Rada zdecydowała o zmniejszeniu rozmiarów redukcji do 39%, a Komisja Europejska zapowiedziała opracowanie założeń zarządzania wieloletniego dla ryb pelagicznych w przyszłym roku. Dla Polski, decyzja ta oznacza kwotę w wysokości 3536 ton. Ponadto, limit śledzia w basenie centralnym został zmniejszony o 6% (kwota Polski: 35 779 ton), a TAC szprota zredukowano o 12% (kwota Polski: 117 424 ton).

Gładzica i inne ryby płaskie: limit TAC dla gładzicy został ostatecznie zmniejszony o 5%. Państwa członkowskie zobowiązały się do bardziej intensywnego niż dotychczas zbierania informacji nt. gatunków ryb płaskich w Bałtyku (w tym storni), co pozwoli na opracowanie rekomendacji dla unijnego systemu zarządzania w oparciu o dane naukowe.

Poza sprawami rybołówstwa bałtyckiego, na wczorajszym posiedzeniu Rada Ministrów zajmowała się także: limitami połowowymi dla gatunków głębinowych oraz obszaru Morza Czarnego, a także przygotowaniem negocjacji z Norwegią i w ramach Międzynarodowej Komisji Ochrony Tuńczyka Atlantyckiego (ICCAT).

POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę