aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Razem z Europą

23 lutego 2004

Tarnobrzeg jako pierwsze miasto w Polsce i jedno z czterech w Europie zostało włączone do unijnego programu Concerto Crescendo. Tym muzycznym terminem nazwano europejski projekt rozwoju i wykorzystania tak zwanej „zielonej energii”. Dzięki pieniądzom z Brukseli w mieście powstanie ciepłownia spalająca biomasę i zakład utylizacji odpadów.

Nowoczesna ciepłownia gazowa jest w stanie ogrzać tylko część miasta. Kiedyś miejską sieć ciepłowniczą Tarnobrzega zasilał Siarkopol. Po jego upadku zaczęły się problemy. Brakuje prądu i ciepła. Niektóre źródła wymagają generalnej modernizacji. Z niesprawnej sieci ulatnia się około 30 procent ciepła. Unijne wsparcie ma to zmienić. W Tarnobrzegu przygotowano już plan wykorzystania zielonej energii i utylizacji odpadów komunalnych. „Zielona energia” ma być produkowana w elektrociepłowni w Machowie, która będzie w bezpośrednim sąsiedztwie zakładu utylizacji odpadów. Źródłem „zielonej energii” będzie wierzba energetyczna, która wyrośnie na terenach dawnej kopalni siarki. Skorzystanie z programu Concerto Cerescendo możliwe było dzięki największemu francuskiemu koncernowi energetycznemu EdeF. Jest on bowiem głównym udziałowcem Elektrociepłowni Kraków, która jest właścicielem tarnobrzeskiego PEC-u.

Tarnobrzeżanie liczą na razie na trzy i pół miliona euro. To jednak dopiero początek realizacji ekologicznego programu. Oprócz Tarnobrzega objęto nim niemiecki Freiburg, francuskie Pau i czeski Krnov.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę