aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rola i szanse kobiet wiejskich w Unii

19 maja 2003

Nie ma żadnego argumentu, który mógłby skłonić polskiego rolnika do powiedzenia "nie" integracji europejskiej – uważa premier Leszek Miller. W niedzielę, 18 maja przed południem w Warszawie premier gościł na konferencji "Rola i szanse kobiet wiejskich w procesie integracji z Unią Europejską". Konferencję zorganizowały Fundacja "Europa jest wśród nas" i Koła Gospodyń Wiejskich.

Prawdziwa jest teza, którą państwo często słyszą, że polscy rolnicy to ta grupa społeczna i zawodowa, która na integracji europejskiej skorzysta najwięcej. Nikt w Polsce oprócz rolników nie otrzyma dopłat bezpośrednich i nie dlatego, że tak wypada. Tylko dlatego, że w krajach UE także tylko rolnicy dostają dopłaty bezpośrednie – powiedział premier do uczestników konferencji.

Strumień pieniędzy, który popłynie na polską wieś, jest nieporównywalny z sumą pieniędzy, jaka popłynie na inne obszary –  podkreślił.

Premier zwrócił się do obecnych, by wykorzystując swoją rolę w środowisku wiejskim przekonywali niezdecydowanych i przeciwników integracji do głosowania za przystąpieniem Polski do Unii.

Rząd polski wynegocjował lepsze warunki niż inne kraje przystępujące. Wczoraj Słowacy, trochę wcześniej Litwini - powiedzieli "tak" dla Unii Europejskiej. A oni wynegocjowali gorsze warunki – zauważył Miller.

W sytuacji, gdy wstępujemy na lepszych warunkach niż oni, nasze "tak" powinno być jeszcze bardziej zdecydowane i głośniejsze niż ich – podkreślił premier.

Jego zdaniem trzeba zdawać sobie sprawę z konsekwencji powiedzenia "nie" w referendum unijnym.

Trzeba pomyśleć, co się stanie, jeśli będziemy poza Unią Europejską. To obraz bardzo czarny. Unia, ta już rozszerzona, odgrodzi się od nas barierami celnymi, tak jak dziś się odgradza do naszych wschodnich sąsiadów. Odgrodzi rozmaitymi przepisami utrudniającymi przepływ kapitałów, towarów, osób. Inwestorzy, którzy mieliby zamiar inwestować w Polsce, nie będą u nas obecni. Nie pójdą do Francji, Hiszpanii czy Niemiec tylko do naszych sąsiadów – na Litwę, na Łotwę, do Czechów, do Słowaków. Będziemy się bezsilnie przyglądać jak to, co miało być u nas inwestowane, będzie tam przenoszone –
powiedział.

Dodał, że – Europa zatrzaśnie się dla młodych Polaków. Te wszystkie możliwości wynikające z dostępu do innych systemów edukacji, innych rynków pracy, zostaną zatrzaśnięte. Zamiast żyć w kraju, który się rozwija, będziemy żyć w kraju, który będzie wegetował.

Jeśli się dziś na wsi mówi, że dopłaty bezpośrednie są zbyt niskie, to pytam, co jest lepsze: "coś" czy "nic". Polska na zewnątrz Unii Europejskiej oznacza, że nie będzie żadnych dopłat bezpośrednich –  "zero" – podkreślił Miller.

Nie możemy się oglądać do tyłu tylko patrzeć w przyszłość. Powinniśmy sami przekonywać będąc przekonanymi – tłumaczył prezes Kółek Rolniczych Władysław Serafin. Dodał, że niewiedza sprzyja przeciwnikom UE, a nie jej zwolennikom. Na początku czerwca Zarząd Krajowy Kółek przyjął stanowisko, w którym zaapelował do rolników o udział w referendum i głosowanie za przystąpieniem Polski do UE.

Mamy wiele niepokojów w sercach i to jest zrozumiałe, bo wszystko co nowe i nieznane budzi niepokój, zwłaszcza u tych ludzi, którzy bardzo poważnie traktują kraj, jego rozwój i przyszłość (...) Kobiety pewnie się boją najbardziej, bo one martwią się o swoje dzieci –  powiedziała w niedzielę przewodnicząca rady wojewódzkiej Kół Gospodyń Wiejskich z Krakowa, wiceprzewodnicząca rady gminy Gdów, Irena Woźniak.

Nasza organizacja zawsze była motorem postępu. W dniach referendum będziemy na pewno tam, gdzie nasze miejsce i na pewno zajmiemy odpowiednie stanowisko, takie jak zawsze zajmowała nasza organizacja w swej historii – zadeklarowała.

Prezydent Rady Programowej Fundacji "Europa jest wśród nas" Danuta Waniek wręczyła premierowi ceramiczne popiersie młodej kobiety "Lechitki" (według modelu autorstwa Zofii Stryjeńskiej) – symbol organizacji. Powstała przed rokiem fundacja postawiła sobie za cel dotarcie z informacją o Unii Europejskiej i przygotowanie do członkostwa środowisk kobiecych, niezwiązanych z polityką.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę