Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Rolnicy mają mieć dopłaty do kredytów przez 24 miesiące

12 marca 2004

Rolnicy mają dłużej - nie przez 12, lecz przez 24 miesiące - otrzymywać dopłaty z budżetu państwa do oprocentowania kredytów, które zaciągnęli w drugiej połowie ubiegłego roku - zakłada projekt nowelizacji ustawy.

Sejmowe komisje finansów publicznych oraz rolnictwa i rozwoju wsi jednogłośnie przyjęły w pierwszym czytaniu rządowy projekt nowelizacji ustawy o dopłatach do oprocentowania niektórych kredytów bankowych.

Projekt dotyczy dopłat do oprocentowania kredytów zaciągniętych w drugiej połowie 2003 roku na zakup środków obrotowych do produkcji rolniczej, zakup środków do produkcji żywności metodami ekologicznymi oraz na postęp biologiczny w rolnictwie.

Jeśli Sejm przyjmie projekt ustawy, rolnicy, którzy powinni spłacić kredyty między lipcem a grudniem tego roku, będą mogli zawrzeć aneksy do umów z bankami i przedłużyć spłatę o kolejnych 12 miesięcy. Dopłaty do odsetek nadal będzie przekazywał budżet państwa.

Wypłacanie rolnikom pomocy ze środków Unii Europejskiej zacznie się dopiero w grudniu tego roku. Chodzi o to, by rolnikom- kredytobiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji zapewnić do tego czasu pomoc.

Rząd chce, by ta forma pomocy zaistniała jeszcze przed dniem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Jeśli dopłat nie byłoby na liście pomocy udzielanej rolnikom przed 1 maja br., Polska musiałaby uzyskać na nie zgodę Komisji Europejskiej. Tymczasem takie postępowanie trwa do kilkunastu miesięcy - napisano w uzasadnieniu do projektu ustawy.

"W 2004 roku dopłaty wyniosą 7 mln zł i będą sfinansowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a w 2005 roku budżet dopłaci do oprocentowania kredytów 12,6 mln zł "- powiedział wiceminister rolnictwa Stanisław Kowalczyk.

Poseł Alfred Budner (Samoobrona) zarzucał, że wysokie jego zdaniem bankowe prowizje zniszczą efekt dopłat. Minister Kowalczyk wyjaśnił, że ARiMR prowadzi od dwóch lat rozmowy z bankami o ograniczeniu prowizji.

"Jednak im bardziej staramy się oddziaływać na banki w sprawie prowizji, tym więcej banków odchodzi od kredytowania. Znaczna część banków wycofała się" - powiedział Kowalczyk.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę