a_bio_expo_Ptak
a_kanaba_750

Rolnicy mają szansę otrzymać pieniądze z dopłat już we wrześniu

6 września 2004

Praca na dwie zmiany, w soboty i niedziele - taki system obowiązuje ostatnio w Biurze Kontroli na Miejscu małopolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Tak będzie jeszcze przez dwa najbliższe tygodnie, do 15 września.

Wszystko po to, by rolnicy, zgodnie z obietnicą ministra rolnictwa, mogli jak najszybciej dostać pieniądze z unijnych dopłat bezpośrednich. Przelewy zaczną spływać od połowy tego miesiąca.

Pracownicy agencji zajmują się porządkowaniem i wprowadzaniem do bazy danych informacji o kontrolach przeprowadzonych w wybranych gospodarstwach w województwie. Bruksela wymaga, aby kontrolerzy zweryfikowali na miejscu prawdomówność przynajmniej 5,5 proc. rolników starających się o dopłaty. W całym kraju test przeszło ok. 60 tys. gospodarstw.

W Małopolsce było ich dokładnie 5942. Kontrole prowadziła firma zewnętrzna, ale jej wyniki weryfikowali pracownicy ARiMR. Personel małopolskiego oddziału agencji sprawił się na tyle szybko, że teraz pomaga w pracy kolegom z innych województw.

Nie ma jeszcze pełnego raportu po przeprowadzonych kontrolach. Wstępne wyniki wyglądają jednak całkiem obiecująco. Szacuje się, że błędy zawierało ok. 10 proc. wszystkich wniosków, przy czym najczęściej były to zwykłe, niezamierzone, pomyłki, wynikające z wielkiego rozdrobnienia gospodarstw. Rolnikom, właścicielom kilkudziesięciu poletek, po prostu myliły się poszczególne działki i uprawy.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę