CTR_80917

Rolnicy przed szansą stabilnego gospodarowania

16 maja 2003

Wejście Polski do UE będzie skutkować objęciem naszego rolnictwa wspólną polityką rolną. To oznacza stabilność i pewność gospodarowania – powiedział minister ds. referendum europejskiego Lech Nikolski podczas czwartkowego (15 maja) spotkania z sandomierskimi rolnikami.

W opinii ministra, "polscy rolnicy mają szansę skutecznie konkurować z unijnymi, bo posiadają porównywalne warunki produkcji".

Odpowiadając na pytania i wątpliwości sadowników Nikolski wyraził opinię, że powinni się jednak lepiej zorganizować. Obecnie Polska może eksportować na Zachód 24 tys. ton jabłek rocznie, jednak wykorzystuje zaledwie połowę tego kontyngentu.

Jeśli producenci zorganizują się w grupy, będą mogli sprzedawać więcej owoców do krajów Unii. Mogą też skorzystać z funduszy pomocowych na rozwój bazy przechowalnictwa i interwencje cenowe na rynku – powiedział minister.

Właścicielom drobnych gospodarstw Nikolski zwrócił uwagę, że jeden z unijnych instrumentów pomocowych dla polskich rolników chcących przeprofilować gospodarstwo to 5-letnia pomoc finansowa w wysokości 5 tys. zł rocznie. Tych pieniędzy nie trzeba oddać, nawet jeśliby przedsięwzięcie się nie udało – zaznaczył minister.

Gospodarzem sandomierskiego spotkania był Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę