aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rosja blokuje rynek dla mięsa z UE

20 października 2004

Weterynaryjne kontrole prowadzone w nowych krajach Unii Europejskiej ograniczają import mięsa i innych produktów pochodzenia zwierzęcego na rosyjski rynek, a to z kolei prowadzi do wzrostu cen tych produktów w Rosji - uważa generalny dyrektor Instytutu Marketingu Rolnego (IAM) Jelena Tiurina.

Rosja przed wstąpieniem dziesięciu nowych krajów do UE zastrzegła sobie możliwość przeprowadzenia w nich kontroli weterynaryjnych, niezależnie od posiadanego certyfikatów UE, dopuszczających produkty pochodzenia zwierzęcego oraz ryby na tamtejszy rynek.

W opinii eksperta, największe znaczenie dla rynku ma import wieprzowiny, dlatego jakiekolwiek ograniczenie dostaw może doprowadzić do zmniejszenia zapasów i wzrostu cen tego mięsa.

Tiurina wyjaśniła we wtorek agencji Interfax, że jeżeli w najbliższym czasie nie będą anulowane zakazy importu wieprzowiny, to w październiku-listopadzie jej ceny wzrosną o 5 proc. i "pociągną" za sobą zwyżkę cen innych gatunków mięsa.

Rosyjskie kontrole weterynaryjne odbyły się na przełomie lipca i sierpnia tego roku m.in. w Polsce. Rosjanie skontrolowali 75 zakładów mięsa czerwonego (wołowina, wieprzowina), zajmujących się ubojem i rozbiorem mięsa. Tylko 19 z nich uzyskało certyfikaty Federacji Rosyjskiej pozwalających na handel tymi produktami na tamtejszym rynku.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę