aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Równi i równiejsi w UE

28 listopada 2005

W Unii też są równi i równiejsi. Algieria wprowadziła cło na mleko w proszku, ale tylko dla nowych krajów UE.

Polscy eksporterzy żywności przeżywają ostatnio trudne chwile. Ograniczenia w dostępie do rynku rosyjskiego czy kontrowersje wokół polskiej żywności w Danii i Norwegii uderzają w wiele naszych firm. Okazuje się jednak, że to nie koniec kłopotów. Polscy producenci mleka w proszku mogą w krótkim czasie stracić jeden z największych rynków zbytu.

"Algieria wprowadziła 5-proc. cło na mleko w proszku z 10 nowych krajów Unii Europejskiej, w tym Polski. Tymczasem starych krajów Unii Europejskiej takie ograniczenia nie objęły" - mówi Waldemar Broś, wiceprezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich (KZSM). Problem dotyczy głównie Polski, bo pozostałe kraje "dziesiątki" w eksporcie mleka w proszku mają mały udział albo wcale. "Po wprowadzeniu cła staliśmy się na algierskim rynku niekonkurencyjni i musimy sprzedawać gdzie indziej" - informuje Dariusz Sapiński, prezes Mlekovity.

Algieria od lat była jednym z największych odbiorców polskiego mleka w proszku, miała więc duży wpływ na poziom jego cen. Tymczasem eksport mleka w proszku to dla naszych mleczarni ważne źródło dochodu. Tylko w pierwszych trzech kwartałach tego roku jego wartość przekroczyła 211 mln EUR, a Algieria była trzecim co do wielkości rynkiem zbytu, po Niemczech i Holandii. Waldemar Broś informuje, że KZSM skierował już pismo w tej sprawie do resortu gospodarki. "Polska nie może być w Unii gorzej traktowana od innych krajów członkowskich. Domagamy się, by sprawą zajęła się Komisja Europejska" - mówi Waldemar Broś.

Sławomir Stepulak, specjalista ds. mleka w Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAPA), informuje, że przedstawiciele naszego kraju zasygnalizowali już problem na forum unijnego Komitetu Zarządzającego ds. Mleka. Komisja Europejska nie podjęła jeszcze żadnego działania.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę