CTR_80917

Rozpoczął się szczyt w Kopenhadze

13 grudnia 2002

W czwartek wieczorem o godzinie 19.30 rozpoczął się szczyt w Kopenhadze. Spotkanie Piętnastki z kandydującą 10 ma przypieczętować rozszerzenie UE. Jednym z głównych tematów będzie również ustalenie kalendarza negocjacyjnego dla Turcji.

Obrady zaplanowano na dwa dni, ale wiadomo, że dopiero w trakcie określi się rzeczywisty czas trwania. Celem szczytu w Kopenhadze jest zakończenie negocjacji akcesyjnych z 10 krajami Europy Wschodniej i Południowej –  czyli z Polską, Węgrami, Czechami, Litwą, Łotwą, Estonią, Słowenią, Słowacją, Maltą i Cyprem.

Przed rozpoczęciem Anders Fogh Rasmussen – premier Danii, przewodniczącej Unii do końca tego roku – zaapelował do państw członkowskich UE i 10 krajów kandydujących o gotowość do kompromisu i elastyczność, aby sukcesem zakończyło się zjednoczenie kontynentu.

Valery Giscard d'Estaing, przewodniczący  Konwentu Europejskiego otworzył spotkanie swym wystąpieniem, w którym przedstawił  podsumowanie prac tego gremium. Szefowie państw i rządów Piętnastki udali się następnie na roboczą kolację, w czasie której omawiano dwa najważniejsze tematy szczytu: ostatnie oferty finansowe związane z rozszerzeniem UE i sprawę kandydatury tureckiej.

Dziś, od rana mają być kontynuowane ostatnie dyskusje z krajami kandydującymi, których przywódcy odbędą spotkania dwustronne z przedstawicielami Danii.

Przywódcy europejscy mają również podjąć decyzję w sprawie europejskiej przyszłości Turcji, która domaga się wyznaczenia jej możliwie wczesnej daty rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę