Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Rusza PHARE 2003

27 lipca 2005
Ruszyła ostatnia edycja programu przedakcesyjnego wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw PHARE 2003. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła zaproszenie do składania wniosków. Do wykorzystania jest ponad 44 mln euro.

W edycji PHARE 2003 dostępne są trzy programy inwestycyjne. Uruchomiono również pięć programów doradczych, w tym programy krajowe: Rozwój i Modernizacja Przedsiębiorstw w Oparciu o Nowe Technologie oraz Ścieżki od Innowacji do Biznesu, jak również programy dostępne w wybranych regionach: Program Rozwoju Przedsiębiorstw, Program Rozwoju Przedsiębiorstw Eksportowych oraz Technologie Informatyczne dla Przedsiębiorstw.

Większość z uruchomionych w tej edycji programów stanowi kontynuację PHARE 2002, zaszły w nich jedynie niewielkie zmiany formalne. Jednak jak podkreślają przedstawiciele PARP, należy skupić się na przedsiębiorstwach dopiero rozpoczynających działalność. Zależy nam na wyodrębnieniu pewnej puli pieniędzy przeznaczonej tylko i wyłącznie dla start-upów (przedsiębiorstw zalążkowych) – powiedział podczas wczorajszej konferencji prasowej Mirosław Marek, prezes PARP.

Nowością w tej edycji jest program Ścieżki od Innowacji do Biznesu, skierowany do właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw zarejestrowanych nie wcześniej niż rok przed dniem złożenia wniosku. Przedsiębiorstwa zarejestrowane mogą ubiegać się o wsparcie, nawet gdy nie rozpoczęły działalności operacyjnej przed dniem, w którym aplikowały o wsparcie.

Łącznie na programy inwestycyjne przeznaczono 30 mln euro. W przypadku regionalnego Funduszu Dotacji Inwestycyjnych terminy składania wniosków wyznaczono na październik. Jednak osoby zainteresowane otrzymaniem dotacji krajowych w ramach programów Rozwój i modernizacja przedsiębiorstw w oparciu o nowe technologie oraz Ścieżki od Innowacji do Biznesu powinny złożyć wnioski najpóźniej na początku sierpnia. Dotyczy to w szczególności województw opolskiego i lubuskiego, w których program PHARE 2002 nie jest dostępny.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę