Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Ruszyła kampania Milk - Drink it up!, której celem jest podniesienie świadomości na temat zalet spożywania mleka.

1 listopada 2008

Komisarz Mariann Fischer Boel, odpowiedzialna za rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich, zaingurowała europejską kampanię promującą wznowienie programu picia mleka w szkołach. Zorganizowana pod hasłem „Milk – Drink it up!” kampania informacyjna ma na celu podnosić świadomość na temat zalet konsumpcji mleka i dostępności funduszy unijnych dla szkół. Podczas dnia poświęconego zdrowej diecie i prawidłowym nawykom żywieniowym, zorganizowanego przez uczniów szkoły Panagia Triherousa w Limassol, komisarz Mariann Fischer Boel, komisarz ds. zdrowia Androulla Vassiliou i cypryjski Minister Rolnictwa dr Michalis Polynikis, zainaugurują serię rozrywkowych i edukacyjnych imprez. W ramach kampanii, zaproszona młodzież weźmie udział w konkursie fotograficznym p.t. „Milk power".

Problem otyłości, nadwagi oraz niezdrowych nawyków żywieniowych dotyczy dziś młodych obywateli Unii. Ponad 20 % cypryjskich dzieci między 7 a 11 rokiem życia cierpi na otyłość lub nadwagę. W dużej części problem ten wynika ze złych zwyczajów żywieniowych i niedostatecznej aktywności fizycznej, które w dalszej perspektywie mogą prowadzić do zwiększonego ryzyka chorób serca, cukrzycy, zawału i innych problemów zdrowotnych.

W tym kontekście, priorytetem UE jest wspieranie kształtowania właściwych nawyków żywieniowych.

Rozbudowany ostatnio program picia mleka w szkołach zachęca dzieci do konsumpcji przetworów mlecznych w ramach zdrowej diety oraz zapewnia dofinansowanie zaopatrzenia szkół i innych placówek oświatowych w przetwory mleczne. Nowe rozporządzenie opublikowane dnia 11 lipca tego roku rozszerza gamę produktów objętych subsydiami, odpowiadając w ten sposób na wniosek Parlamentu Europejskiego i Rady. Na liście produktów objętych subsydiami znalazły się mleko, mleko smakowe (także napoje mleczne nie zawierające laktozy), szeroki wybór serów (także serów niskotłuszczowych), jogurty oraz produkty z mleka fermentowanego takie jak kefir czy maślanka. W obecnej formie program przyznaje szkołom średnim ten sam pełny i gwarantowany dostęp do subsydiów jak szkołom podstawowym i przedszkolom. Nowe zasady obowiązują od początku roku szkolnego 2008/2009.

Wzorując się na programie picia mleka w szkołach, Komisja Europejska zaproponowała ostatnio stworzenie unijnego programu mającego na celu bezpłatne zapewnienie uczniom także owoców i warzyw. Od uczestniczących w programie państw członkowskich, oprócz bezpłatnego dostarczania owoców i warzyw, wymagać się będzie określenia krajowych strategii uwzględniających inicjatywy edukacyjne i podnoszących poziom świadomości oraz dzielenia się najlepszymi rozwiązaniami. Program zostanie wprowadzony w życie w 2009 roku po zatwierdzeniu go przez Radę.

Oba programy przyczynią się do poprawy stanu zdrowia i sposobu odżywiania, zgodnie z wytycznymi zawartymi w „Strategii dla Europy w sprawie zagadnień zdrowotnych związanych z odżywianiem, nadwagą i otyłością”.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę