CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Rybacy oburzeni

27 grudnia 2004

Komisja Europejska ustaliła limity połowowe ryb na Bałtyku, obowiązujące w przyszłym roku. Polscy rybacy będą mogli odłowić 13 tys. ton dorszy, o trzy tysiące mniej niż w br. Więcej możemy łowić śledzi i szprotów - podaje "Głos Szczeciński".

W trakcie negocjacji Bałtyk podzielono na dwie strefy połowowe: wschodnią (tam głównie łowią Polacy) i zachodnią. Wprowadzono też na wschodnim Bałtyku aż 4,5-miesięczny okres ochronny dla połowów dorszy. Po stronie zachodniej okres ochronny trwa tylko dwa miesiące.

Rybacy są oburzeni i zaniepokojeni informacjami jakie dotarły do nich z Brukseli, pisze gazeta. - Unia nas oszukała, a rząd nas zdradza - uważa Bogdan Waniewski, prezes Stowarzyszenia Armatorów Rybackich. - W traktacie akcesyjnym nie było mowy o podziale Bałtyku. Polskich rybaków nie stać na przestój połowowy przez ponad cztery miesiące. Rybacy duńscy i niemieccy w okresach ochronnych otrzymują pomoc od samorządów. U nas czegoś takiego nie ma.

Rybacy twierdzą, że Bruksela robi wszystko, by przyspieszyli decyzje o złomowaniu kutrów. - Limity połowowe maleją od kilku lat - denerwuje się rybak Jacek Kseń. - Sądziliśmy, że przyszłoroczne będą na tym samym poziomie i ci rybacy, którzy pozostaną w rybołówstwie skorzystają. Tymczasem ubywa rybaków i ubywa ryb do złowienia.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę