EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Samoobrona: polityka rolna UE - niszczenie polskiego rolnictwa

1 lipca 2003

Samoobrona żąda renegocjacji umów podpisanych w Kopenhadze i Atenach oraz nie wyraża zgody na jednostronne zmiany w polityce Unii Europejskiej bez prawa głosu Polski - czytamy w stanowisku prezydium partii w związku ze zmianą wspólnej polityki rolnej UE.

Samoobrona krytykuje ogłoszone przez UE plany reformy wspólnej polityki rolnej Unii do 2013 roku, które, zdaniem partii, uderzają w polskich rolników. "Tylko nieuczciwi i niekompetentni politycy w Polsce mogli przed referendum udawać, że takiej reformy nie będzie" - napisano w stanowisku podpisanym przez lidera Samoobrony Andrzeja Leppera.

Zdaniem partii, podstawowym założeniem ogłoszonych unijnych planów jest ograniczenie nadprodukcji i zmniejszanie wydatków na rolnictwo.

Jeśli po ogłoszonej reformie Wspólnej Polityki Rolnej dopłaty bezpośrednie na jedno gospodarstwo rolne w 2004 roku w Wielkiej Brytanii będą wynosić 12 292 euro, w Danii 11 314 euro, we Francji 8 896 euro, w Niemczech 6 919 euro, a w Polsce tylko 464 euro, to podstawowy cel tej reformy - ograniczenie produkcji rolnej dotknie wyłącznie polskie gospodarstwa - czytamy w stanowisku.

Także przesunięcie 5 proc. środków z dopłat bezpośrednich do funduszy rozwoju obszarów wiejskich, które zakłada reforma, zdaniem Samoobrony, oznacza dodatkowe trudności biurokratyczne "nie do przebrnięcia w warunkach polskiej korupcji i niekompetencji" dla chcących z nich skorzystać polskich rolników.

Dlatego Samoobrona stoi na stanowisku, że "polski rząd nie może dopuścić do realizacji planów tak bezwzględnego wykorzystywania, a nawet niszczenia polskiego rolnictwa".

Delegacja polskich obserwatorów do Parlamentu Europejskiego z Samoobrony chce poinformować o swoim stanowisku m.in. przewodniczącego PE Pata Coksa, komisarza ds. rolnictwa Franza Fischlera, komisarza ds. rozszerzenia UE Guntera Verheugena.

Osiągnięte w czwartek przez ministrów rolnictwa UE porozumienie polega przede wszystkim na znacznym uniezależnieniu od 2005 roku dopłat bezpośrednich od rodzaju produkcji, a także na stopniowych niewielkich obniżkach tych dopłat w obecnych państwach członkowskich i przeznaczaniu dopłat na rozwój obszarów wiejskich w tych krajach.

Reforma nie zmienia zasadniczo polskich warunków członkostwa w tej dziedzinie.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę