A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

Sankcje dla Polski

18 czerwca 2004

Komisja Europejska nie zawaha się wprowadzić wobec Polski sankcji za nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa żywności - powiedział unijny komisarz do spraw ochrony konsumentów Pawel Telicka.

To reakcja Brukseli na przypadki nielegalnego handlu wołowiną i eksportu ziemniaków zakażonych bakteriozą.
Wizyta pierwszego czeskiego komisarza odpowiedzialnego w Brukseli za sprawy ochrony konsumentów przebiegłaby bez większych zakłóceń, gdyby nie dwie sprawy. Pierwsza z nich to eksport ziemniaków zakażonych bakteriozą. Polska wysłała partię tego towaru na Litwę bez kontroli co było poważnym złamaniem unijnych przepisów fitosanitarnych.

Przedmiotem dochodzenia Komisji Europejskiej będzie w najbliższym czasie sprawa nielegalnego handlu wołowiną. - "Dochodzą do nas sygnały, że na terenie Polski odbywa się pewien nielegalny proceder, mianowicie ubój bydła i wywóz do krajów unijnych, a ubój odbywa się w zakładach, które nie mają certyfikatów UE" - mówi Witold Choiński z Polskiego Mięsa.

Takie firmy mają prawo do sprzedaży mięsa tylko na terenie Polski. Jednak ogromny popyt na naszą wołowinę ze strony niemieckich kontrahentów spowodował, że te ograniczenie jest masowo łamane.-  "To sprawa, którą powinny dokładnie zbadać polskie władze, ale przyjrzymy się temu także my, mogę także zapewnić, że wczesną jesienią w Polsce odbędą się kontrole unijnego biura do spraw żywności i weterynarii." - mówi komisarz ds. ochrony konsumentów i zdrowia Pawel Telicka.

Co na to polskie władze? Ministerstwo rolnictwa zachowuje optymizm. "- Myślę, że przekonaliśmy i uspokoiliśmy nowego komisarza, że Polska jest bezpiecznym ogniwem w łańcuch bezpieczeństwa żywności w całej UE" - mówi wiceminister rolnictwa Jerzy Józef Pilarczyk.

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że w od maja eksport polskiej wołowiny na rynki 24 pozostałych państw Unii wzrósł, aż o 1/4.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę