CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

SAPARD: płacenie zaległości

15 lutego 2005

Jeszcze w tym tygodniu rozpoczną się wypłaty zaległości powstałych przy realizacji programu SAPARD - zapewnia ministerstwo rolnictwa. Środki na ten cel Agencja Restrukturyzacji uzyska z kredytu bankowego oraz z Komisji Europejskiej. Wypłata zaległych 400 mln zł powinna się zakończyć pod koniec marca.

Agencja Restrukturyzacji zaprzestała wypłacania zobowiązań z tytułu programu SAPARD jeszcze w grudniu. Powód to spiętrzenie płatności i brak unijnych pieniędzy na koncie. Dla samorządów, rolników i firm czekających na sapardowskie pieniądze taka sytuacja jest katastrofą. Inwestycje z SAPARD-u najpierw trzeba sfinansować z własnej kieszeni lub kredytu, a dopiero potem czeka się na zwrot połowy pieniędzy.

Ale na problemach z tegorocznym budżetem prawdopodobnie się nie skończy. Dziura w gminnych finansach może doprowadzić do tego, że samorządy z braku środków własnych nie będą mogły skorzystać z nowych unijnych programów pomocy.

Rząd zapewnia, że robi wszystko, aby zaległe płatności jak najszybciej wpłynęły na konta beneficjentów programu SAPARD. Na wniosek szefów resortu finansów i rolnictwa Rada Ministrów zgodziła się, aby Agencja Restrukturyzacji zaciągnęła kredyt.

Reszta brakujących pieniędzy ma zostać przysłana z Brukseli. Pierwsza 25-milionowa transza powinna znaleźć się na koncie Agencji jeszcze w połowie miesiąca. Pozostałe 19 mln euro trafi do Polski pod koniec lutego. Zdaniem resortu rolnictwa środki te pozwolą na uregulowanie wszystkich zaległości.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę