A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

SAPARD z VAT-em?

14 grudnia 2004

"Nie wiemy kiedy dostaniemy pieniądze i obawiamy się, że będą one dużo mniejsze niż liczyliśmy." Takie wątpliwości maja rolnicy, którzy skorzystali z programu SAPARD. Wszystko przez VAT. Ministerstwo finansów i Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa miały w sprawie rozliczania podatku zupełnie inne zdania.

Gdy wreszcie wypracowano jednolita interpretację przepisów dotyczącą odzyskiwania VAT-u, to i tak okazało się, że nie wszyscy są zadowoleni. Cieszą się samorządowcy, którzy w ramach SAPARD-u wybudowali drogi. "Z początku była interpretacja, że należy VAT odliczać od kosztów kwalifikowanych, ale następnie po dyskusjach minister zweryfikował swoje stanowisko i uznał, że VAT na drogach jest nieodzyskiwalny i w związku z tym płacimy razem z VAT-em" -mówi Edward Adamiec, wiceprezes ARiMR.

Mniej zadowoleni są rolnicy ryczałtowi, bo oni mogą odzyskać VAT tylko korzystając z 5-procentowej dopłaty do sprzedaży produktów rolnych. "Ta suma jest znaczna i poza tym, jak większość chyba rolników, bardzo małą część sprzedajemy na punktach skupu dlatego, że ceny są bardzo niskie. Większość produktów sprzedawanych jest na giełdach gdzie ten VAT jest niemożliwy do odebrania" - powiedziała Justyna Kurzawa wieś Chrząszczew.

Jest też inny problem. Chcąc otrzymać pieniądze w ramach faktury ryczałtowy rolnik, trzeba na nie czekać. A każdy chce gotówkę. Tu Agencja poszła rolnikom na rękę. "Stąd tez wystąpiliśmy do Ministra Finansów aby tak jak w sprawie dróg zwolnić wszystkich tych rolników ryczałtowych z rozliczania VAT-u" - powiedział Edward Adamiec.

Ministerstwo Finansów twierdzi, że zwrot VAT-u mają zagwarantowany tylko ci rolnicy, którzy zawarli umowy z Agencją do 30 kwietnia. "Po pierwszym maja 2004 roku już Minister finansów nie mógł takiej decyzji podjąć ponieważ przepisy unijne nie pozwalają i rolnik może tylko w tym systemie ogólnym podatku od towaru i usług uzyskiwać zwroty" - uważa Stanisław Stec, wiceminister Finansów.

Zupełnie inną sprawą jest termin wypłacania dotacji. Zdaniem Agencji opóźnienia w wypłacaniu SAPARD-u jeśli były to tylko kilkudniowe. A wypłaty są dokonywane w ciągu trzech miesięcy od daty złożenia tak zwanego kompletnego wniosku. Czyli z wszystkimi wymaganymi załącznikami.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę