A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

Spółdzielnia powinna wiedzieć o firmie

7 maja 2004

Choć od 1 maja powinniśmy płacić 22 proc. podatek VAT za lokale użytkowe, nie dotyczy to firm zarejestrowanych w mieszkaniach, ale spółdzielnie chcą o tym wiedzieć.

- Prowadzę jednoosobową firmę w domu, więc sam sobie prezesuję. Powinienem płacić podatek VAT za "firmowy pokój" jak za lokal użytkowy? Z kim miałbym się rozliczać, z urzędem skarbowym czy ze spółdzielnią? - Osoba prowadząca działalność gospodarczą w mieszkaniu nie musi odprowadzać podatku VAT - podkreśla Joanna Przygoda-Zielińska, rzecznik prasowy I Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy. - Powinna jednak powiadomić o tym spółdzielnię. Niektóre podnoszą czynsz z tego tytułu.

Czy regionalne spółdzielnie wiedzą, którzy członkowie prowadzą firmy w mieszkaniach? Z naszych informacji wynika, że mali przedsiębiorcy wolą się tym nie chwalić.

Firmy bez szyldu

- Dobrze by było, gdybyśmy o tym wiedzieli, ale z zasady... nie docierają do nas takie wiadomości - mówi Roman Feter, prezes Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej "Komunalni" w Bydgoszczy. - Nie jesteśmy w stanie tego sprawdzić - twierdzi Wojciech Piechota, wiceprezes toruńskiej spółdzielni "Na Skarpie". - Chyba że ktoś zawiesi szyld firmowy.

Ocenia się, że w kraju jest teraz 11 proc. jednoosobowych firm, w których właściciel jest prezesem i pracownikiem w jednej osobie.

Tymczasem według Marii Kwiatkowskiej, wiceprezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Ursus" we Włocławku, informacja o zarejestrowaniu w mieszkaniu jednoosobowej firmy wcale nie musi wiązać się z podwyżką czynszu. - Jeżeli do prowadzenia działalności w domu wydzielony jest np. jeden pokój i nie zwiększa to kosztów normalnego użytkowania mieszkania, opłaty się nie zmieniają.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę