Stracimy miliard euro?

25 maja 2005

Bruksela potwierdza doniesienia agencji Reutersa: Polsce grozi utrata miliarda euro z funduszy spójności Unii Europejskiej z powodu niedostosowania na czas do jej wymogów polskich norm ekologicznych.

Bruksela na początku tego roku odmówiła płatności za dokonane już inwestycje w przypadku 45 projektów - ze względu na brak zgodnych z normami unijnymi studiów wpływu tych inwestycji na środowisko naturalne. Tak powiedziała we wtorek polskim dziennikarzom w Brukseli Ana-Paula Laissy, rzeczniczka komisarz UE ds. polityki regionalnej Danuty Hübner. Dodała, że zagrożone projekty Bruksela miała dofinansować w sumie miliardem euro - głównie chodzi o budowę dróg i obwodnic.

Zdaniem Laissy nadrobienie opóźnień legislacyjnych w dziedzinie ekologii jest możliwe, gdyż odpowiednia ustawa została już ponoć przez parlament przyjęta i czeka na podpis prezydenta. Zagrożenie polega jednak na tym, że zgodnie z unijną regułą "n+2" na całkowite rozliczenie inwestycji dany kraj ma dwa lata od momentu tzw. zakontraktowania umów. Jeśli ten termin minie a inwestycja nie będzie rozliczona to środki po prostu przepadają. Tak się może stać niestety w tym przypadku, gdyż trzeba będzie wykonać lub powtórzyć analizy wpływu inwestycji na środowisko - już zgodnie z nowym prawem, dostosowanym do norm europejskich.

Laissy potwierdziła, że sprawa była znana władzom polskim od pewnego czasu. Nie była w stanie podać przykładów, jakim projektom już wstrzymano unijne finansowanie. Na razie ministerstwo środowiska nie odpowiedziało na prośbę o komentarz do informacji z Brukseli.

W poniedziałek Reuters doniósł, powołując się na anonimowe źródła w Komisji Europejskiej, że "projekty w ramach pomocy strukturalnej są obecnie akceptowane jedynie warunkowo. Ostateczna decyzja o przyznaniu funduszy raczej nie zostanie podpisana, do czasu przyjęcia nowego ustawodawstwa w dziedzinie ochrony środowiska".


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę