Studenci chcą do Unii

7 lutego 2003

Prawie 75 proc. szczecińskich studentów poprze w referendum członkostwo Polski w Unii Europejskiej – pisze gazeta "Głos Szczeciński", powołując się na wyniki badań przeprowadzonych przez Uniwersyteckie Centrum Badań Społecznych. Ankieterzy przebadali 264 studentów z trzech wyższych uczelni. Aż 84 procent z nich zamierza wziąć udział w referendum unijnym.

Pytani o to, jakich korzyści spodziewają się w UE dla siebie i swojej rodziny, wymieniali przede wszystkim zmniejszenie bezrobocia, zwiększenie możliwości zarobkowania w państwach UE i własnego rozwoju – podaje gazeta. Studenci to najbardziej mobilna grupa wśród młodych ludzi – komentuje wyniki badań prof. Jan Nikołajew. Dobrze obracają się w świecie innych wartości kulturowych, bo dużo podróżują. Dla nich UE nie jest czymś strasznym. Widzą tam szansę dla siebie – powiedział rozmówca "Głosu Szczecińskiego".

Prof. Nikołajew twierdzi, że młodzież akademicka jest zafascynowana Unią Europejską. Zauważa, że może to spowodować wyjazdy na stałe z Polski ludzi najlepiej wykształconych. Ankietowani studenci mówili też o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą członkostwo w UE. Ponad 82 procent obawia się, że tuż po integracji wzrosną ceny w Polsce. Ponad 60 procent obawia się też ograniczenia suwerenności Polski i upadku kultury narodowej.

Zdaniem prof. Nikołajewa, część studentów w sposób mechaniczny przytacza argumenty podnoszone przez eurosceptyków – pisze "Głos Szczeciński".


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę