A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

Sytuacja gospodarcza Unii Europejskiej  

16 maja 2003

Wstępne dane dotyczące stanu unijnej gospodarki w pierwszym kwartale tego roku wskazują, że tempo wzrostu zatrzymało się na poziomie zerowym.

Nieco lepiej ma być w następnych kwartałach. Szczególne zaniepokojenie budzi jednak gospodarka niemiecka, będąca lokomotywą rozwoju dla całej Unii Europejskiej. 

Z danych ogłoszonych przez unijne biuro statystyczne Eurostat wynika, że gospodarka całej Unii, a więc zarówno krajów należących do strefy euro jaki i pozostających poza nią, nie odnotowała w pierwszym. kwartale żadnego wzrostu. Z ostrożnych kalkulacji wynika, że w drugim kwartale wzrost może dojść do niespełna pół procent. Ale i te nadzieje mogą okazać się mało realne, ponieważ wbrew wcześniejszym oczekiwaniom gospodarka niemiecka weszła w okres recesji. Recesja dotknęła także gospodarkę Holandii.

Z danych Eurostatu wynika, że sytuacja gospodarcza Unii stale się pogarsza. W ostatnim kwartale ubiegłego roku odnotowano niewielki wzrost, co odczytywano jako zapowiedź korzystnych zmian. Teraz okazuje się, że to był fałszywy sygnał. Na tle całej Unii w wyraźnie lepszej sytuacji pod względem tempa rozwoju są Grecja i Wielka Brytania.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę