a_bio_expo_Ptak

Szczyt w Kopenhadze

28 października 2002

Polska oczekuje, że Unia Europejska potwierdzi w poniedziałek w Kopenhadze kalendarz negocjacji i terminy rozszerzenia UE – powiedział minister w Kancelarii Premiera, Tadeusz Iwiński. Towarzyszy on premierowi Leszkowi Millerowi podczas rozpoczętego rano jednodniowego szczytu w stolicy Danii, gdzie spotkali się przedstawiciele Unii z przywódcami 13 krajów kandydujących.

Spotkanie odbywa się w Kopenhadze i ma charakter informacyjny, a nie negocjacyjny. Jest ono okazją do wymiany poglądów między politykami obu negocjujących stron, a także między samymi kandydatkami. Przed trzema dniami w Brukseli przedstawiciele Unii doszli do porozumienia w kwestiach finansowych, ale kwestie polityczne muszą zostać teraz przełożone na język negocjacji.

Towarzysząca premierowi, minister do spraw europejskich Danuta Heubner przypomniała, że kandydaci nadal czekają na oficjalne stanowisko negocjacyjne Unii w sprawach finansowych. Chodzi o polskie składki do budżetu i funduszy pomocowych, oraz o sporną kwestią dopłat bezpośrednich dla rolników. Jest dla nas najważniejsze, by negocjacje rozpoczęły się jak najszybciej –  podkreśliła Heubner. Dodała, że będzie to prawdziwy "maraton negocjacyjny".

Do Kopenhagi zostali zaproszeni szefowie państw i rządów 13 państw kandydujących, w tym 10, która wejdzie do Unii w 2004 roku, a także Bułgarii, Rumunii oraz Turcji, która nie rozpoczęła jeszcze negocjacji akcesyjnych.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę