Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Telefoniczne rozmowy o exporcie mięsa z UE do Rosji

4 czerwca 2004

Przewodniczący Komisji Europejskiej Romano Prodi i rosyjski premier Michaił Fradkow rozmawiali wieczorem przez telefon o możliwościach rozwiązania problemów exportu mięsa z Unii do Rosji. Rosja zamknęła swoją granicę, uważając, że eksporterzy posługują się niewłaściwymi certyfikatami weterynaryjnymi.

Rzecznik przewodniczącego Reijo Kemppinen zapewnił dziennikarzy, że rozmowa była "długa i serdeczna" i że obaj rozmówcy uzgodnili, iż będą szukać właściwego rozwiązania.

Wcześniej przedstawiciele Komisji Europejskiej wyjaśniali dziennikarzom, że takich certyfikatów, jakich chcieliby Rosjanie, a więc wydawanych centralnie przez Brukselę dla wszystkich unijnych krajów nie będzie ponieważ trzeba by zmienić unijne prawo.

Zmieniać prawa nikt nie ma zamiaru bowiem obecny system certyfikatów weterynaryjnych jest w pełni akceptowany przez 148 państw należących do Światowej Organizacji Handlu.

Dla Komisji Europejskiej cały czas spór z Rosją o mięso ma charakter ściśle techniczny i nie jest zapowiedzią poważniejszych perturbacji we wzajemnych stosunkach ocenianych ostatnio jako bardzo dobre. Dlatego na razie wyklucza się by Unia mogła już teraz podjąć jakieś kroki odwetowe.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę