Trwa przyjmowanie wniosków o dofinansowanie z programu SAPARD

1 sierpnia 2003

30 lipca to był pierwszym dniem obowiązywania nowych przepisów regulujących sposób otrzymywania pieniędzy z programu SAPARD. Także od tego dnia wnioski o dofinansowanie ponownie mogą składać przedsiębiorcy oraz samorządy. Ci pierwsi mają na to czas do końca września, samorządy do połowy września. Wnioski od rolników są przyjmowane na bieżąco. W tzw. działaniu pierwszym programu SAPARD najistotniejsze zmiany polegają na wyrównaniu poziomu wsparcia, jakie mogą otrzymać przedsiębiorcy zajmujący się przetwórstwem.

Do tej pory w zależności od branży mogli oni liczyć na zwrot 30, 40 lub 50% wartości zakończonej inwestycji. Teraz wprowadzono jednolity 50-procentowy poziom wsparcia. 

Jednak najwięcej zmian dotyczy tzw. działania drugiego, czyli inwestycji w gospodarstwach rolnych. Pierwsza z nich polega na umożliwieniu ubiegania się o pomoc przez osoby, które są ubezpieczone w ZUS-ie, a nie jak było do tej pory tylko w KRUS-ie. 

To nie jedyne ułatwienia mające na celu zwiększenie wykorzystania sapardowskich pieniędzy przez rolników. Będą oni mogli składać wniosek raz w roku, a nie jak do tej pory raz w trakcie trwania SAPARD-u.

Agencja znacząco zwiększyła także limity pomocy finansowej na inwestycje związane z modernizacja gospodarstw produkujących mleko oraz inwestycje w sektorze trzody chlewnej. 

Na ukończeniu są także działania zmierzające do uruchomienia czwartej części programu SAPARD, z której środki będą przeznaczone między innymi na tworzenie miejsc pracy na wsi. 

W tej chwili czekamy na decyzję Komisji Europejskiej o zatwierdzenie procedur. Jak tylko procedury zostaną zatwierdzone, te działania zostaną uruchamiane - mówi Andrzej Babuchowski z ARiMR. Będzie to jednak miało miejsce nie wcześniej niż we wrześniu.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę