CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Trzy stanowiska negocjacyjne z UE – do modyfikacji

21 listopada 2002

Na środowym posiedzeniu rząd przyjął modyfikację stanowisk negocjacyjnych z Unią Europejską w obszarach: "podatki", "polityka konkurencji" i "rolnictwo". Dziś Rada Ministrów ma zająć się obszarem "budżet i finanse". 

Renegocjacja zamkniętego już rozdziału "podatki" motywowana jest faktem, że Polska będzie się ubiegać o czteroletni okres przejściowy na utrzymanie zerowej stawki VAT na niektóre produkty i usługi rolnicze. Jak zapewniła minister ds. europejskich Danuta Hübner, wniosek o renegocjację tego obszaru bardzo szybko zostanie przekazany Brukseli. Minister nie wykluczyła, że już do tego doszło. Przypomnijmy: 8 października rząd zaakceptował wniosek o utrzymanie 0-proc. stawki VAT na podstawowe środki produkcji dla rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa (nawozy sztuczne, składniki chemiczne mieszanek paszowych, pestycydy, preparaty weterynaryjne, wapno nawozowe, otręby, śruty, pasze przemysłowe, wyroby sieciowe); na maszyny rolnicze, ogrodnicze i leśne wraz z częściami zamiennymi; na ciągniki rolnicze i przyczepy ciągnikowe wraz z częściami zamiennymi.

Rząd zaakceptował stanowisko negocjacyjne Unii Europejskiej z 14 listopada w obszarze "polityka konkurencji". Danuta Hübner zapewniła, że  stanowisko polskie, również w tej sprawie, zostanie jak najszybciej przedstawione Wspólnocie. Naszym kolejnym krokiem będzie dążenie do możliwie szybkiego zamknięcia rokowań w tym obszarze. Strona polska przyjmuje uzgodniony ze stroną wspólnotową kompromis w zakresie restrukturyzacji przedsiębiorstw z sektora hutnictwa żelaza i stali, pomocy publicznej przeznaczonej na ochronę środowiska, pomocy na ratowanie przedsiębiorstw oraz odstępuje od ubiegania się o okres przejściowy dla udzielania pomocy na ratowanie w formie rozłożeń na raty i odroczeń zobowiązań publiczno-prawnych – czytamy w komunikacie CIR.

Minister Danuta Hübner, odnosząc się do projektu dotyczącego obszaru "rolnictwa" powiedziała, że Nie ma żadnych rozbieżności istotnych, projekt powinien trafić do Sejmu w ciągu dwóch, trzech dni. Propozycje rządu zawarte w projekcie to m.in.: uproszczony system wypłacania dopłat bezpośrednich dla rolników w pierwszych trzech latach polskiego członkostwa w Unii, wymóg osiągania przez nabywców nieruchomości rolnych kwalifikacji rolniczych oraz obowiązek nabywcy nieruchomości rolnej do osobistego prowadzenia gospodarstwa i zamieszkania w gminie, w której położona jest ta nieruchomość, albo w gminie sąsiedniej. W celu poprawienia struktury agrarnej w Polsce, wprowadzono do projektu pojęcie podstawowej powierzchni gospodarstwa rolnego, która nie może być mniejsza niż 4 ha i większa niż 20 ha. Określono również maksymalną powierzchnię gospodarstwa rolnego – ma ona wynosić 300 ha. Na środowym posiedzeniu rząd zaakceptował też projekt ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego państwa, którego autorem jest resort rolnictwa.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę