BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

Trzy zadania

5 sierpnia 2003

Blisko dwa miliony złotych może zaoszczędzić samorząd gminy Chełmża dzięki trzem nowym inwestycjom w infrastrukturę wsi. Wszystko to za sprawą unijnego programu Sapard umożliwiającego zwrot około połowy kosztów działań sprzyjających rozwojowi rolnictwa.

Złożyliśmy wnioski na trzy zadania, których realizację już rozpoczęliśmy. Nie ukrywam, że podjęliśmy pewne ryzyko, ale to konieczne dla rozwoju okolicznych wsi i by dobrze przygotowywać rolników do integracji europejskiej - mówi Jacek Czarnecki, wójt Gminy Chełmża.

Ważny kolektor

Największą inwestycją jest kanalizacja wsi Grzywna i podłączenie jej do oczyszczalni w pobliskiej Browinie. Koszt tych prac to około 2 mln zł. Dzięki Sapardowi jest szansa na zwrot połowy tej kwoty. Trzeba tylko terminowo i właściwie wykonać wszystkie roboty. Problem w tym, że ziemne prace opóźniły się ostatnio przez ulewne deszcze. Teraz jednak w konsorcjum firm z Torunia i Chorzowa, które jest wykonawcą kolektora, trwa pełna mobilizacja. By zdążyć na czas, czyli do 15 sierpnia, robotnicy prawdopodobnie najbliższe weekendy spędzą w pracy.
Przy okazji gmina tworzy własny system odprowadzania wody z drogi. Na "deszczówkę" samorząd wyłożył z własnej kasy około 280 tys. zł. Wiąże się to ze wstępnie obiecanym przez rejonowy Zarząd Dróg Wojewódzkich w Toruniu przygotowaniem nowej nawierzchni drogi biegnącej przez Grzywnę.

Drugą ważną dla podchełmżyńskich wsi inwestycją jest modernizacja stacji uzdatniania wody w Dziemionach. Z punktu widzenia surowych unijnych wymogów, związanych z produkcją rolną i hodowlą zwierząt, te prace mają ogromne znaczenie.

Wodny automat

Wysoka jakość wody to dla rolników sprawa pierwszorzędna. Jesteśmy już po trzecim przetargu i właśnie wybraliśmy firmę, która podejmie się dokonania niezbędnych zmian w stacji uzdatniania wody. Wymienione będą wszystkie instalacje, zostanie wprowadzona również pełna automatyka, co znacznie ułatwi obsługę całej sieci - wyjaśnia wójt Czarnecki. Dodaje, że na terenie gminy jest 5 takich stacji, a ta, o której mowa, jest położona centralnie i zasila w wodę wieś Zelgno. Związane z tą modernizacją koszty oszacowano na 600 tys. złotych i tak jak w przypadku kanalizacji w Grzywnie tu także jest szansa za zwrot blisko połowy z poniesionych nakładów. Podobnie sprawa wygląda z utworzeniem dwukilometrowej drogi z Kończewic przez Wilamowo do Głuchowa, którą wyceniono na 900 tys. zł.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę