Tylko do 20 bm. można ubiegać się o współfinansowanie z SAPARD-u

4 lutego 2004

Tylko do 20 lutego 2004 roku można składać wnioski do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o pomoc finansową z programu SAPARD. Zainteresowanie uzyskaniem unijnych środków jest bardzo duże - poinformowała rzeczniczka prasowa Agencji Iwona Musiał.

Musiał wyjaśniła, że kontraktacja wniosków ma trwać do 1 maja tego roku. Ponieważ wnioski w ostatnich tygodniach napływały wręcz lawinowo, to Agencja podjęła starania, by przedłużyć termin ich rozpatrywania do 1 lipca 2004 roku.

W ramach programu SAPARD można ubiegać się o wsparcie w zakresie przetwórstwa i marketingu artykułów rolnych i rybnych (działanie 1), na inwestycje w gospodarstwach rolnych (działanie 2), na rozwój i poprawę infrastruktury obszarów wiejskich (działanie 3), na różnicowanie działalności gospodarczej na obszarach wiejskich (działanie 4). Do 27 stycznia 2004 roku do Agencji wpłynęło 22.640 wniosków o pomoc w ramach SAPARD. Zarejestrowanych zostało 13.276 wniosków na łączną kwotę 4,659 mld złotych, co stanowi 123 proc. wykorzystania budżetu na wymienione cztery działania.

Największe zapotrzebowanie na unijne wsparcie zgłaszają samorządy, które współfinansują z tych pieniędzy głównie budowę dróg (48 proc. wniosków) oraz budowę oczyszczalni ścieków i wodociągów (działanie 3).

Gminy i powiaty złożyły 6230 wniosków, z czego zarejestrowano 5922, na łączną kwotę prawie 3,3 mld złotych, najwięcej w województwie wielkopolskim, mazowieckim, małopolskim i podkarpackim, najmniej zaś w opolskim i lubuskim.

W ramach działania 1, Agencja zarejestrowała (do 27 stycznia br.) prawie 890 wniosków na kwotę ponad 1 mld zł, co oznacza wykorzystanie limitu na poziomie ok. 82 proc. Środki te przedsiębiorcy przeznaczą głównie na modernizację zakładów przetwórczych.

Relatywnie małe jest wykorzystanie limitu środków przeznaczonych na wspieranie działalności pozarolniczej (ok. 30 proc.) na terenach wiejskich (działanie 4). Składanie wniosków na ten rodzaj działalności zostało już zamknięte 26 stycznia 2004 r.

Beneficjenci ubiegali się najczęściej o dofinansowanie tworzenia miejsc pracy na wsi. Najwięcej wniosków napłynęło z województwa małopolskiego, wielkopolskiego i podkarpackiego, najmniej z opolskiego i lubuskiego.

Dotychczas wykorzystane zostało zaledwie nieco ponad 1/3 przyznanego limitu na inwestycje w gospodarstwach rolnych (działanie 2). W ramach tego działania rolnicy najchętniej kupowali ciągniki, natomiast dużo mniej zainteresowani byli unowocześnieniem gospodarstwa. "Środki z SAPARD-u zostaną wykorzystane w 100 procentach. Agencja dokona realokacji środków między poszczególnymi działaniami" - zapewniła Musiał.

Według ARiMR, "z perspektywy 19 miesięcy od momentu uruchomienia programu SAPARD w Polsce można jednoznacznie stwierdzić, że jego realizacja przebiega nie tylko zgodnie z założeniami i oczekiwaniami wszystkich zainteresowanych stron, ale znacznie je przewyższa. Świadczy o tym bardzo wysokie zainteresowanie wśród beneficjentów oraz ilość złożonych wniosków". Program, istniejący na papierze od 2000 roku, w praktyce uruchomiono dla Polski dopiero w czerwcu 2002 roku. Wiele miesięcy zajęło wydanie unijnych rozporządzeń w tej sprawie oraz uzgodnienia Komisji z rządem i akredytacja Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa odpowiedzialnej za zarządzanie programem w Polsce.

Pierwsze 171,6 mln euro z budżetu UE za rok 2000 musi być wykorzystane do końca 2004 roku, następne 175,1 mln za rok 2001 i 179,9 mln za 2002 - do końca 2005 roku, zaś środki przewidziane umową za 2003 rok, 181,7 mln euro - do końca 2006 roku. Wartość czterech umów za lata 2000-2003 sięga łącznie 708 mln euro.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę